PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

LDEW tańszy niż nostryfikacja

Autor: nieck • Źródło: en
05-01-2021, 07:56
LDEW tańszy niż nostryfikacja Jakie konsekwencje może mieć nowy LDEW? (fot. sxc.hu)
Na podstawie pozytywnego wyniku LDEW cudzoziemiec (który uzyskał poza UE dyplom uprawniający do wykonywania zawodu lekarza dentysty, po ukończeniu co najmniej pięcioletnich studiów) będzie mógł się ubiegać o uznanie kwalifikacji.

Nowy egzamin dla obcokrajowców, o którego szczegółach informowaliśmy już w tekście Jak ma wyglądać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny,  będzie tańszy niż nostryfikacja. Z założenia obejmować będzie zagadnienia z zakresu chirurgii stomatologicznej, protetyki, ortodoncji oraz periodontologii.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną dr Ewgenij Mozgunow, konsultant naukowy organizacji „Niezależna społeczność rosyjskojęzycznych lekarzy na świecie”, obecnie opłaty za egzamin nostryfikacyjny mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku,  opłata za postępowanie nostryfikacyjne wynosi 3205 zł.   Każda uczelnia, która prowadzi te egzaminy  ma własny cennik, własne kryteria oraz sposób egzaminowania.

Ponadto projektowane rozporządzenie określa również zakres tematyki, czas i formę egzaminu LDEW - ma trwać cztery godziny i być prowadzony w formie testu. By uzyskać pozytywny wynik trzeba uzyskać 60 proc. maksymalnej liczby punktów, informuje DGP.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nostryfikacja   LDEW  

POLECAMY W SERWISACH