PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kredyty na studia medyczne. Wniosek złożyło już tysiąc studentów

Autor: nieck • Źródło: Rynek Zdrowia
08-10-2022, 16:28
Kredyty na studia medyczne. Wniosek złożyło już tysiąc studentów Preferencyjny kredyt na studia medyczne można brać od 18 lipca 2022 Fot. Shutterstock
Preferencyjne kredyty na studia na kierunkach medycznych są dostępne od 18 lipca 2022 roku. Do tej pory 1 tys. studentów płatnych kierunków lekarskich złożyło wniosek o kredyt na pokrycie kosztów nauki.
  • Program kredytowania studiów medycznych na preferencyjnych warunkach uruchomiono 18 lipca
  • Z kredytu mogą skorzystać osoby studiujące kierunki lekarskie na uczelniach publicznych w trybie niestacjonarnym oraz w szkołach prywatnych
  • W roku akademickim 2021/2022 maksymalna kwota kredytu wynosi 18 tysięcy złotych i dotyczy jednego semestru nauki. W kolejnym będzie podwyższona do 20 tys. złotych

Płatne kierunki lekarskie. Duża popularność kredytów na pokrycie kosztów nauki

Z tysiąca studentów płatnych kierunków lekarskich, którzy złożyli do tej pory wniosek o kredyt na pokrycie kosztów nauki już połowa zawarła umowy z bankiem, podał na TT minister zdrowia Adam Niedzielski.

Celem rządowego programu wsparcia studentów jest zasilenie ochrony zdrowia w Polsce w pełni wykształconych  lekarzy  różnych specjalizacji. Popularność proponowanej pomocy finansowej to sukces programu  resortu zdrowia. Projekt powstał jako owoc współpracy Ministerstwa Zdrowia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Program kredytowania studiów medycznych na preferencyjnych warunkach uruchomiono 18 lipca. 

Zgodnie z art. 103 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, pomoc finansowa przysługuje studentom na kierunku lekarskim, o ile zajęcia są prowadzone w języku polskim, a same studia są płatne.

W praktyce oznacza to, że kredyt na studia medyczne dotyczy studiowania na uczelniach publicznych w trybie niestacjonarnym oraz w szkołach prywatnych (w tym przypadku tryb studiów nie ma znaczenia, ponieważ płatne są zarówno studia dzienne, jak i zaoczne).

Kontrakt z NFZ. Jednym z warunków umorzenie kredytu

Maksymalna kwota kredytu na jeden semestr nauki będzie ogłaszana co roku przez ministra zdrowia. W roku akademickim 2021/2022 maksymalna kwota kredytu, o jaką można wnioskować, wynosi 18 tysięcy złotych i dotyczy jednego semestru nauki. W kolejnym ma zostać podwyższona do 20 tys. złotych. 

Warunki umorzenia kredytu:

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kredyty   studenci stomatologii   czesne  

POLECAMY W SERWISACH