
- Program kredytowania studiów medycznych na preferencyjnych warunkach uruchomiono 18 lipca
- Z kredytu mogą skorzystać osoby studiujące kierunki lekarskie na uczelniach publicznych w trybie niestacjonarnym oraz w szkołach prywatnych
- W roku akademickim 2021/2022 maksymalna kwota kredytu wynosi 18 tysięcy złotych i dotyczy jednego semestru nauki. W kolejnym będzie podwyższona do 20 tys. złotych

Czytaj więcej
ZUS nakłada nowy obowiązek. Czasu zostało niewielePłatne kierunki lekarskie. Duża popularność kredytów na pokrycie kosztów nauki
Z tysiąca studentów płatnych kierunków lekarskich, którzy złożyli do tej pory wniosek o kredyt na pokrycie kosztów nauki już połowa zawarła umowy z bankiem, podał na TT minister zdrowia Adam Niedzielski.
Celem rządowego programu wsparcia studentów jest zasilenie ochrony zdrowia w Polsce w pełni wykształconych lekarzy różnych specjalizacji. Popularność proponowanej pomocy finansowej to sukces programu resortu zdrowia. Projekt powstał jako owoc współpracy Ministerstwa Zdrowia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Program kredytowania studiów medycznych na preferencyjnych warunkach uruchomiono 18 lipca.
Zgodnie z art. 103 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, pomoc finansowa przysługuje studentom na kierunku lekarskim, o ile zajęcia są prowadzone w języku polskim, a same studia są płatne.
W praktyce oznacza to, że kredyt na studia medyczne dotyczy studiowania na uczelniach publicznych w trybie niestacjonarnym oraz w szkołach prywatnych (w tym przypadku tryb studiów nie ma znaczenia, ponieważ płatne są zarówno studia dzienne, jak i zaoczne).

Czytaj więcej
Co daje lekarzom i lekarzom dentystom samorząd? AnkietaKontrakt z NFZ. Jednym z warunków umorzenie kredytu
Maksymalna kwota kredytu na jeden semestr nauki będzie ogłaszana co roku przez ministra zdrowia. W roku akademickim 2021/2022 maksymalna kwota kredytu, o jaką można wnioskować, wynosi 18 tysięcy złotych i dotyczy jednego semestru nauki. W kolejnym ma zostać podwyższona do 20 tys. złotych.
Warunki umorzenia kredytu:
- praca w zawodzie lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach praktyki zawodowej lub w podmiocie leczniczym udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- 10 lat pracy w łącznym wymiarze czasu pracy (jeden etat),
- uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego.
Czytaj więcej
Agnieszka Ruchała Tyszler najlepszą dentystką Szczecina
Komentarze