PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kredyt na studia medyczne. Jak duża szansa na umorzenie?

Autor: miro • Źródło: ms
20-07-2022, 18:25
Kredyt na studia medyczne. Jak duża szansa na umorzenie? Kiedy umorzenie kredytów dla studentów uniwersytetów medycznych Fot. AdobeStock
Studenci uniwersytetów medycznych mogą ubiegać się o umorzenie kredytu zaciągniętego na pokrycie kosztów kształcenia, ale wśród warunków jest i taki, aby zrealizowali specjalizację w dziedzinach priorytetowych. W przypadku stomatologii taka możliwość dotyczy wyłącznie stomatologii dziecięcej. Zniknęła z listy dziedzin priorytetowych ortodoncja.
  • Warunkiem umorzenia kredytu zaciągniętego na studia medyczne jest przepracowanie 10 lat w publicznej ochronie zdrowia i zrealizowanie specjalizacji w dziedzinie priorytetowej
  • Istnieje obawa, że w wielu przypadkach brak miejsc specjalizacyjnych uniemożliwi ubieganie się o umorzenie kredytu
  • Powstaje pytanie czy nieukończenie specjalizacji - z powodu braku miejsc - można zaliczyć do kategorii przyczyn nieleżących po stronie rezydenta (wówczas byłaby podstawa do częściowego umorzenia kredytu)   

Warunki umorzenia kredytu na studia medyczne 

Istnieją dwa podstawowe warunki ubiegania się o umorzenie kredytu na pokrycie kosztów studiów medycznych:

  • przepracowanie przez 10 lat (w okresie 12 lat od ukończenia studiów) i to co najmniej w wymiarze pełnego etatu - tam gdzie są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych (w ramach praktyki zawodowej lub w podmiocie leczniczym);
  • uzyskanie w tym okresie tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego.

Częściowe umorzeni kredytu przysługiwałoby osobom, które nie ukończyły specjalizacji w wyznaczonym terminie z przyczyn od nich niezależnych.

Jak duże problemy z podjęciem specjalizacji 

Podjęcie specjalizacji w dziedzinach uznanych za priorytetowe jest stosunkowo łatwe, nie oznacza to jednak, że bezproblemowe.

Stosunkowo łatwe z tego względu, iż nie cieszą się one szczególnym wzięciem wśród rezydentów, głównie ze względu na kiepskie perspektywy zarobkowania i szczególnie ciężką, odpowiedzialną pracę (stąd m.in. wyznaczenie dziedzin priorytetowych).

Stosunkowo łatwe także dlatego, że zapotrzebowanie na wybranych specjalistów powinno skłaniać Ministerstwo Zdrowia do uruchamiania tylu miejsc specjalizacyjnych - ilu byłoby chętnych do jej realizacji.

Obawy o podstawę do umorzenia kredytu 

Tym niemniej powstały obawy czy - mimo woli rozpoczęcia specjalizacji w jednej z dziedzin priorytetowych (przypomnijmy, że dla lekarzy dentystów jest to tylko stomatologia dziecięca) każdy lekarz, lekarz dentysta taką szansę otrzyma.

Z takim pytaniem do ministra zdrowia zwrócił się poseł Arkadiusz Marchewka. Chciał on także wiedzieć czy na umorzenie kredytu na studia medyczne będą mogły liczyć również osoby, które nie uzyskają tytułu specjalisty w priorytetowej dziedzinie medycyny z powodu braku liczby miejsc szkoleniowych.

Poseł dopytuje czy nieukończenie szkolenia specjalizacyjnego ze względu na brak odpowiedniej liczby miejsc będzie uznawane za przyczynę niezależną od kredytobiorcy, bo to warunkuje częściowe umorzenie kredytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH