Kongres Unii Stomatologii Polskiej – otworzono właśnie furtkę do wiedzy

- Stany nagłe, stomatologia biologiczna, leczenie pourazowych uszkodzeń zębów, powikłania, onkologia, diagnostyka, lasery - w stomatologii – podczas Kongresu nie zabraknie ciekawych zagadnień. Gwarantuję, że udział w wydarzeniu przynosi korzyści, niezależnie, czy decydujemy się na trzy dni, czy tylko jeden. Z pewnością potwierdzą to uczestnicy ubiegłorocznych sesji poświęconych: antybiotykoterapii, leczeniu ciężarnych, zaburzeniom stawu skroniowo-żuchwowego czy leczeniu zębów mlecznych. Jako pierwsi zapoznali się z wytycznymi, czasem z oficjalnymi rekomendacjami i mogli je zastosować w gabinecie. Nieobecni muszą poczekać na naukowe publikacje bez możliwości zadania pytania ekspertom - podkreśla prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej KUSP.
W tym roku na kongresowy hit typowana jest sesja (wykłady i warsztaty) poświęcona ogólnoustrojowym stanom nagłym. Panel z udziałem ekspertów Polskiej Rady Resustytacji, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz konsultantów krajowych m.in. w dziedzinie anestezjologii czy ratownictwa medycznego, po raz pierwszy w historii stworzy rekomendacje dla zagrożeń jakie mogą pojawić się w gabinecie stomatologicznym. Obecnie takich wytycznych nie ma.
- Każdy stomatolog powinien dokładnie wiedzieć, co należy zrobić, aby zabezpieczyć pacjenta w stanie nagłego zagrożenia życia do chwili przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego - uważa dr hab. n. med. Mariusz Szuta z Katedry Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, odpowiedzialny za projekt. Po zakończeniu sesji każdy uczestnik będzie wiedział jak radzić sobie z: omdleniem pacjenta, przełomem nadciśnieniowym, napadem drgawkowym, niedocukrzeniem, zespołem hiperwentylacyjnym, zatruciem lekiem znieczulenia miejscowego, ciałem obcym w drogach oddechowych, napadem astmy oskrzelowej, ostrym zespołem wieńcowym, wstrząsem anafilaktycznym i nagłym zatrzymaniem krążenia.
W ramach Kongresu intrygująco zapowiada się również sesja „Netflix vs Evidence Based Dentistry”, podczas której mikrobiolodzy, endodonci, implantolodzy oraz socjolodzy omówią tajemnice stomatologii biologicznej, a następnie podpowiedzą stomatologom jak rozmawiać z tzw. pacjentami antyendodontycznymi, których przybywa.
W Poznaniu nie zabraknie również diagnostyki stomatologicznej, szczególnie w aspekcie błędów i powikłań.
- Nie wyobrażam sobie w obecnych czasach leczenia stomatologicznego bez diagnostyki radiologicznej. Istnieje jednak grzech pierwotny związany z tym, że radiologia stomatologiczna leży na styku stomatologii i medycyny. Błędem stomatologów jest skupianie się na obrazie zębów, natomiast całkowite pomijanie obrazu pozostałych struktur, które otaczają zęby – zauważa prof. Ingrid Różyło-Kalinowska, autorka sesji „Z „rentgenem” w labiryncie kanałów korzeniowych”.
Po raz pierwszy w ramach KUSP zaplanowano także część poświęconą medynie estetycznej. FaceConcept, to propozycja dla lekarzy dentystów, którzy chcą rozszerzyć działalność gabinetu o procedury z zakresu medycyny estetycznej. Wybitni praktycy opowiedzą, w jaki sposób prawidłowo i bezpiecznie stosować toksynę biotulinową, mezoterapię, wypełniacze czy techniki iniekcyjne.
Idea Kongresu zaproponowana została w 2016 r. przez prof. Marzenę Dominiak, prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W poprzednich edycjach projektu udział wzięło ponad 2000 tys. osób, głównie stomatologów ogólnie praktykujących.
W Poznaniu coraz liczniej pojawiają się również higienistki i asystentki, koncentrując się wokół Ogólnopolskiego Zjazdu Higienistek i Asystentek (rejestracja również otwarta).
Organizatorzy KUSP zachęcając do aktualizacji wiedzy (m.in. w ramach kampanii #aktualizujęwiedzę), stawiają na przekazywanie praktycznych informacji, np. w formule rekomendacji przygotowanych przez ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Program wydarzenia tworzą przedstawiciele najważniejszych towarzystw i organizacji stomatologicznych.
Projekt wspiera m.in. Światowa Federacja Dentystyczna FDI.
- Z wiedzy rodzą się potrzeby, z potrzeb wynikają inwestycje potrzebne do rozwoju. Udział w Kongresie nierozerwalnie związany jest z wystawą CEDE (135 firm, 4000 mkw. - stan na 17 kwietnia). Przekonujemy do uczestnictwa w formule: naucz się, dotknij, porównaj, kup. Wsłuchaliśmy się w głos wystawców, program jest tak skonstruowany, aby uczestnicy wykładów i warsztatów mieli czas odwiedzić stoiska – zapewnia Ewa Mastalerz z firmy Exactus.
Program Kongresu składa się z kilku sesji wykładowych każdego dnia. Wysokość opłaty za uczestnictwo w Kongresie zależy od terminu dokonania wpłaty. Najniższe stawki obowiązują do 4 czerwca: jednodniowa (620 zł – lekarz, 558 zł – członek PTS, 290 - higienistki, asystentki, studenci, stażyści, technicy, uczniowie szkół technicznych), trzydniowa (1350/1215/460).
W ramach Kongresu odbędą się również sesje bezpłatne: sympozjum satelitarne firmy Pierre Fabre Medicament, sesja „Naukowy zawrót głowy - nowości w stomatologii”, wykłady: „Stomatolog – lekarz czy usługodawca”, „Wypalenie zawodowe lekarzy dentystów” oraz prezentacje w otwartych forach edukacyjnych Stomatologia 3.0 i Dental Club, zlokalizowanych w pawilonach 7 i 7A.
Szczegółowy program Kongresu oraz rejestracja na www.cede.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Minister Zdrowia: uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty daje gwarancję wiedzy
lexDENT -
DentalPro: włoska sieć lecznic stomatologicznych wkracza do Polski
bizDENT -
Stany Zjednoczone: studenci stomatologii mają praktyczne zajęcia on-line
eduDENT -
Lubuskie: NFZ przypomina o terminie rozliczania umów za 2020 r.
newsDENT -
LDEK 6 lutego 2021 r.
eduDENT -
Laboratorium zidentyfikowało brytyjską odmianę koronawirusa w Małopolsce
newsDENT -
Świętokrzyskie: gmina Stara Błotnica zadba o warunki pracy dentysty
newsDENT -
CEDE zaprasza wystawców na spotkania organizacyjne
bizDENT
-
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Lędziny, śląskie -
lekarz dentysta
Grudziądz, kujawsko-pomorskie -
asystent/ka stomatologiczna
Myślenice, małopolskie