Konferencja PTSD: autorytety, wiedza, ale także duża dawka pozytywnej energii

- Nie było to ani dziełem przypadku, ani także zamiarem samym w sobie, aby w programie, przeprowadzonej w formule online, VI Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Stomatologii Dziecięcej widniały głównie nazwiska zagranicznych naukowców – zapewniła w rozmowie z infoDENT24.pl prof. Dorota Olczak – Kowalczyk prezes PTSD.
- Tworząc program konferencji myśleliśmy o tym, żeby zaprezentować najlepszą wiedzę, jaką dysponuje świat nauki w zakresie zagadnień mogących zainteresować lekarzy dentystów, którzy skupiają swoją szczególną uwagę na zagadnieniach stomatologii dziecięcej. Mamy to szczęście, że współpracujemy z partnerami, dzięki którym udało się pokryć koszty zaproszeń cenionych zagranicznych prelegentów. W efekcie wszyscy zarejestrowani słuchacze mogli uczestniczyć w konferencji bezpłatnie – mówiła prezes PTSD.
prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, dr n. med. Dariusz Paluszek
- Nie układaliśmy programu pod nazwiska. Starliśmy się po prostu dobrać najbardziej wartościowego wykładowcę do każdego z tematów, o których wiedzieliśmy, że godne są rozpropagowania. Do takich zagadnień należy chociażby wiedza dotycząca skutków nieleczonych urazów zębów. Naturalnym wyborem była osoba prof. Evy Lauridsen, wywodzącej się z grupy, zmarłego w 2020 r., duńskiego naukowca prof. Jens Ove Andreasena. Był on niekwestionowanym autorytetem wśród traumatologów zajmujących się uzębieniem dzieci. Prof. Eva Lauridsen jest jedną z autorek aktualnego przewodnika postępowania w przypadku urazów w obszarze jamy ustnej dzieci - przypomniała prezes PTSD.
- Z kolei prof. Prof. Dr. Norbert Krämer od lat zajmuje się leczeniem nieprawidłowości rozwojowych i choroby próchnicowej wśród dzieci. Jest on bez wątpienia znaną osobistością w środowisku, piastował m.in. funkcję członka zarządu Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej - zaznaczyła szefowa PTSD.
- Swoją wiedzą wsparła nas dr n. med. Aleksandra Palatyńska – Ulatowska, kierownik Zakładu Endodoncji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, której obszarem szczególnych zainteresowań są zagadnienia patologii tkanek okołowierzchołkowych, aspekty leczenia biologicznego z wykorzystaniem materiałów bioceramicznych, a także strategie dezynfekcji i instrumentacji stosowane w endodoncji. Jej wykład przybliżył nam wiele nowoczesnych rozwiązań, przedstawił nowe narzędzia i nowe urządzenia, które mogą nas wesprzeć w codziennej pracy. Stomatolodzy dziecięcy muszą z uwagą analizować i wdrażać w praktyce nowoczesne formy kompleksowego leczenia, nie możemy być skoncentrowani na uzębieniu wczesnodziecięcym - mówiła rozmówczyni infoDENT24.pl.
- Muszę przyznać, że w tym roku – pomimo trwających już kilkanaście miesięcy pandemicznych okoliczności – mieliśmy wyjątkowy komfort pracy, a to z tego względu, że z większości obowiązków organizacyjnych wyręczyła nas Komisja Stomatologiczna ORL w Warszawie. Faktem jest, że ta współpraca, korzystna dla PTSD, a więc korzystna także dla lekarzy dentystów i to nie tylko członków naszego Towarzystwa, nie zaczęła się w tym roku. Mamy co najmniej kilkuletnie – rzec można - modelowe relacje. Z jednej strony pewnie należałoby stwierdzić, że to naturalny stan rzeczy i nie musi być on przedmiotem szczególnego rozpamiętywania. Z drugiej strony to co - przynajmniej w teorii - powinno funkcjonować bez zarzutu - w praktyce rzadko można uznać za wzór sprawnej kooperacji. Tym bardziej cieszy, że nasze relacje są w zasadzie modelowe – zapewniła prof. prof. Dorota Olczak – Kowalczyk.
- Bardzo istotne było to, że nie musieliśmy się kłopotać o techniczną stronę przekazu Konferencji. Ważne, że mieliśmy pomoc w dotarciu z przekazem do koleżanek i kolegów, których mogłaby zainteresować tematyka wykładów. Nie bez znaczenia była także cała logistyka związana z przeprowadzeniem Konferencji, w tym fakt, że mogliśmy skorzystać z gościny w siedzibie ORL w Warszawie – mówiła prezes PTSD.
prof. Maria Mielnik-Błaszczak
- Nie zapominam także o wsparciu ze strony Sekcji Stomatologii Dziecięcej PTS. To z całą pewnością mocny merytoryczny głos w naszej Konferencji, ale także pomoc w sprawnym przeprowadzeniu sesji wykładowych. Wspomnę tylko o zaangażowaniu prezes tej sekcji i wiceprezes PTSD prof. Marii Mielnik-Błaszczak. To dzięki jej wiedzy merytorycznej i umiejętnościom lingwistycznym bezproblemowo przebiegła część wykładów obejmująca pytania i odpowiedzi.
Dobrym duchem współpracy z PTSD ze strony KS ORL w Warszawie jest jej przewodniczący i wiceprezes mazowieckiej ORL, a także członek Prezydium NRL dr n. med. Dariusz Paluszek.
prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, dr n. med. Dariusz Paluszek
W rozmowie z infoDENT24.pl nie ukrywał on, że ORL, na czele której stoi Łukasz Jankowski, zależy na ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowców, reprezentowanym w głównej mierze, chociaż oczywiście nie tylko, przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Ważne jest to, że mamy zdrowe podstawy takiej współpracy – przekonywał Dariusz Paluszek.
- Posiadamy potencjał największej izby lekarskiej w Polsce, opracowaliśmy procedury, dzięki którym organizacja przedsięwzięć, takich jak Konferencja PTSD, nie jest dla nas balastem, a zadaniem, któremu z pewnością podołamy. Nie ma w takim podejściu ukrytych kontekstów. Przekaz jest prosty, izba lekarska – jak sama nazwa wskazuje – jest izbą dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jesteśmy od tego, żeby służyć członkom korporacji zawodowej. Służenie zaś nie polega na dyskutowaniu, a na realizowaniu konkretnych zadań. I takich wyzwań się podejmujemy. Opracowaliśmy skuteczne kanały komunikacyjne łączące lekarzy i lekarzy dentystów. Wiemy jak dotrzeć ze świadomą, spójną akcją profilaktyczną do pacjentów. Dobrym przykładem, że można - jest chociażby sformalizowana współpraca pomiędzy OIL w Warszawie a Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym – zasygnalizował rozmówca infoDENT24.pl.
- Wspomnę także o podpisanym zaledwie dwa tygodnie temu liście intencyjnym w sprawie współpracy Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej z OIL w Warszawie oraz z Komisją ds. Lekarzy Dentystów tej Izby. Podjęliśmy się także współorganizowania z warszawskim Oddziałem PTS i z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym konferencji naukowej, przeprowadzonej w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej. Cieszy nas, że dzięki m.in. naszemu wsparciu w konferencji PTSD uczestniczyło aż 500 lekarzy dentystów. Dużo robimy i dużo jeszcze wspólnie zrobimy, zapału nie brakuje, mamy swoje plany, ale oczywiście czekamy na ciekawe propozycje – zapewnił Dariusz Paluszek.
* Na zdjęciu głównym od prawej:
dr n. med. Dariusz Paluszek przew. KS ORL w Warszawie, wiceprezes tej Rady, członek Prezydium NRL,
prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, prezes PTSD,
dr hab. n. med. Anna Jurczak, skarbnik PTSD,
prof. Maria Mielnik-Błaszczak, wiceprezes PTSD,
dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka, sekretarz PTSD,
dr hab. n. med. Iwona Gregorczyk-Maga, członkini Rady Nadzorczej PTSD.
Wykłady VI Konferencji PTSD
Traumatic dental injuries in the primary dentition
Urazowe uszkodzenia zębów w uzębieniu mlecznym
Dr Eva Lauridsen DDS, PhD (Dania)
Restorative Aspects in Pediatric Dentistry
Odtwórcze aspekty w stomatologii dziecięcej
Prof. Dr. Norbert Krämer (Niemcy)
Kliniczne implikacje zastosowania nowych technik i technologii (warsztat)
W nowoczesnym leczeniu endodontycznym
Dr. n med. Aleksandra Palatyńska Ulatowska
Layering Technique in a Cl IV restoration
A complete guideline for Finishing & Polishing
Warstwowa odbudowa ubytku klasy IV
Kompletny przewodnik po wykańczaniu i polerowaniu
Dr Adriano Teixeira (Brazylia)


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Psychoterapia - nowa specjalizacja nie dla lekarzy dentystów. Jest protest
newsDENT» Wytyczne PTSD dotyczące opieki stomatologicznej nad dziećmi specjalnej troski
newsDENT» Lekarka i lekarka dentystka umocowane w prawie. Samorząd lekarski apeluje ws. feminatywów
lexDENT» W jaki sposób samorząd podzieli pieniądze ze składek lekarzy? Prezes ORL w Warszawie z apelem
newsDENT
-
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT -
Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT -
Lux Med Stomatologia. Rozbudowuje sieć gabinetów w Warszawie
bizDENT -
Komu zlecić odbiór odpadów medycznych?
bizDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie