PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konferencja PTSD: autorytety, wiedza, ale także duża dawka pozytywnej energii

Autor: miro • Źródło: ms
24-05-2021, 07:56
Konferencja PTSD: autorytety, wiedza, ale także duża dawka pozytywnej energii Animatorzy VI Międzynarodowej Konferencji PTSD (nazwiska na końcu materiału)
W 2021 r. doroczna Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (22 maja) miała zdecydowanie bardziej wymiar międzynarodowy niż krajowy. A to dlatego, że spośród czterech wykładów trzy wygłoszone zostały przez naukowców cudzoziemców. I wcale nie był to formalny zabieg, aby nadać temu naukowemu wydarzeniu szczególny prestiż.

- Nie było to ani dziełem przypadku, ani także zamiarem samym w sobie, aby w programie, przeprowadzonej w formule online, VI Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Stomatologii Dziecięcej widniały głównie nazwiska zagranicznych naukowców – zapewniła w rozmowie z infoDENT24.pl prof. Dorota Olczak – Kowalczyk prezes PTSD.

- Tworząc program konferencji myśleliśmy o tym, żeby zaprezentować najlepszą wiedzę, jaką dysponuje świat nauki w zakresie zagadnień mogących zainteresować lekarzy dentystów, którzy skupiają swoją szczególną uwagę na zagadnieniach stomatologii dziecięcej. Mamy to szczęście, że współpracujemy z partnerami, dzięki którym udało się pokryć koszty zaproszeń cenionych zagranicznych prelegentów. W efekcie wszyscy zarejestrowani słuchacze mogli uczestniczyć w konferencji bezpłatnie – mówiła prezes PTSD.

prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, dr n. med. Dariusz Paluszek

- Nie układaliśmy programu pod nazwiska. Starliśmy się po prostu dobrać najbardziej wartościowego wykładowcę do każdego z tematów, o których wiedzieliśmy, że godne są rozpropagowania. Do takich zagadnień należy chociażby wiedza dotycząca skutków nieleczonych urazów zębów. Naturalnym wyborem była osoba prof. Evy Lauridsen, wywodzącej się z grupy, zmarłego w 2020 r., duńskiego naukowca prof. Jens Ove Andreasena. Był on niekwestionowanym autorytetem wśród traumatologów zajmujących się uzębieniem dzieci. Prof. Eva Lauridsen jest jedną z autorek aktualnego przewodnika postępowania w przypadku urazów w obszarze jamy ustnej dzieci - przypomniała prezes PTSD.

- Z kolei prof. Prof. Dr. Norbert Krämer od lat zajmuje się leczeniem nieprawidłowości rozwojowych i choroby próchnicowej wśród dzieci. Jest on bez wątpienia znaną osobistością w środowisku, piastował m.in.  funkcję członka zarządu Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej - zaznaczyła szefowa PTSD.

- Swoją wiedzą wsparła nas dr n. med. Aleksandra Palatyńska – Ulatowska, kierownik Zakładu Endodoncji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, której obszarem szczególnych zainteresowań są zagadnienia patologii tkanek okołowierzchołkowych, aspekty leczenia biologicznego z wykorzystaniem materiałów bioceramicznych, a także strategie dezynfekcji i instrumentacji stosowane w endodoncji. Jej wykład przybliżył nam wiele nowoczesnych rozwiązań, przedstawił nowe narzędzia i nowe urządzenia, które mogą nas wesprzeć w codziennej pracy. Stomatolodzy dziecięcy muszą z uwagą analizować i wdrażać w praktyce nowoczesne formy kompleksowego leczenia, nie możemy być skoncentrowani na uzębieniu wczesnodziecięcym - mówiła rozmówczyni infoDENT24.pl.

- Muszę przyznać, że w tym roku – pomimo trwających już kilkanaście miesięcy pandemicznych okoliczności – mieliśmy wyjątkowy komfort pracy, a to z tego względu, że z większości obowiązków organizacyjnych wyręczyła nas Komisja Stomatologiczna ORL w Warszawie. Faktem jest, że ta współpraca, korzystna dla PTSD, a więc korzystna także dla lekarzy dentystów i to nie tylko członków naszego Towarzystwa, nie zaczęła się w tym roku. Mamy co najmniej kilkuletnie – rzec można - modelowe relacje. Z jednej strony pewnie należałoby stwierdzić, że to naturalny stan rzeczy i nie musi być on przedmiotem szczególnego rozpamiętywania. Z drugiej strony to co - przynajmniej w teorii - powinno funkcjonować bez zarzutu - w praktyce rzadko można uznać za wzór sprawnej kooperacji. Tym bardziej cieszy, że nasze relacje są w zasadzie modelowe – zapewniła prof. prof. Dorota Olczak – Kowalczyk.

- Bardzo istotne było to, że nie musieliśmy się kłopotać o techniczną stronę przekazu Konferencji. Ważne, że mieliśmy pomoc w dotarciu z przekazem do koleżanek i kolegów, których mogłaby zainteresować tematyka wykładów. Nie bez znaczenia była także cała logistyka związana z przeprowadzeniem Konferencji, w tym fakt, że mogliśmy skorzystać z gościny w siedzibie ORL  w Warszawie – mówiła prezes PTSD.

prof. Maria Mielnik-Błaszczak

- Nie zapominam także o wsparciu ze strony Sekcji Stomatologii Dziecięcej PTS. To z całą pewnością mocny merytoryczny głos w naszej Konferencji, ale także pomoc w sprawnym przeprowadzeniu sesji wykładowych. Wspomnę tylko o zaangażowaniu prezes tej sekcji i wiceprezes PTSD prof. Marii Mielnik-Błaszczak. To dzięki jej wiedzy merytorycznej i umiejętnościom lingwistycznym bezproblemowo przebiegła część wykładów obejmująca pytania i odpowiedzi.

Dobrym duchem współpracy z PTSD ze strony KS ORL w Warszawie jest jej przewodniczący i wiceprezes mazowieckiej ORL, a także członek Prezydium NRL dr n. med. Dariusz Paluszek.

prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, dr n. med. Dariusz Paluszek

W rozmowie z infoDENT24.pl nie ukrywał on, że ORL, na czele której stoi Łukasz Jankowski, zależy na ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowców, reprezentowanym w głównej mierze, chociaż oczywiście nie tylko, przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Ważne jest to, że mamy zdrowe podstawy takiej współpracy – przekonywał Dariusz Paluszek.

- Posiadamy potencjał największej izby lekarskiej w Polsce, opracowaliśmy procedury, dzięki którym organizacja przedsięwzięć, takich jak Konferencja PTSD, nie jest dla nas balastem, a zadaniem, któremu z pewnością podołamy. Nie ma w takim podejściu ukrytych kontekstów. Przekaz jest prosty, izba lekarska – jak sama nazwa wskazuje – jest izbą dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jesteśmy od tego, żeby służyć członkom korporacji zawodowej. Służenie zaś nie polega na dyskutowaniu, a na realizowaniu konkretnych zadań. I takich wyzwań się podejmujemy. Opracowaliśmy skuteczne kanały komunikacyjne łączące lekarzy i lekarzy dentystów. Wiemy jak dotrzeć ze świadomą, spójną akcją profilaktyczną do pacjentów. Dobrym przykładem, że można - jest chociażby sformalizowana współpraca pomiędzy OIL w Warszawie a Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym – zasygnalizował rozmówca infoDENT24.pl. 

- Wspomnę także o podpisanym zaledwie dwa tygodnie temu liście intencyjnym w sprawie współpracy Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej z OIL w Warszawie oraz z Komisją ds. Lekarzy Dentystów tej Izby. Podjęliśmy się także współorganizowania z warszawskim Oddziałem PTS i z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym konferencji naukowej, przeprowadzonej w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej. Cieszy nas, że dzięki m.in. naszemu wsparciu w konferencji PTSD uczestniczyło aż 500 lekarzy dentystów. Dużo robimy i dużo jeszcze wspólnie zrobimy, zapału nie brakuje, mamy swoje plany, ale oczywiście czekamy na ciekawe propozycje  – zapewnił Dariusz Paluszek.

* Na zdjęciu głównym od prawej:
dr n. med. Dariusz Paluszek przew. KS ORL w Warszawie, wiceprezes tej Rady, członek Prezydium NRL,
prof. Dorota Olczak – Kowalczyk, prezes PTSD,
dr hab. n. med. Anna Jurczak, skarbnik PTSD,
prof. Maria Mielnik-Błaszczak, wiceprezes PTSD,
dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka, sekretarz PTSD,
dr hab. n. med. Iwona Gregorczyk-Maga, członkini Rady Nadzorczej PTSD.

Wykłady VI Konferencji PTSD

Traumatic dental injuries in the primary dentition
Urazowe uszkodzenia zębów w uzębieniu mlecznym
Dr  Eva Lauridsen DDS, PhD (Dania)

Restorative Aspects in Pediatric Dentistry
Odtwórcze aspekty w stomatologii dziecięcej
Prof. Dr. Norbert Krämer  (Niemcy)

Kliniczne implikacje zastosowania nowych technik i technologii (warsztat)
W nowoczesnym leczeniu endodontycznym
Dr. n med. Aleksandra Palatyńska Ulatowska

Layering Technique in a Cl IV restoration
A complete guideline for Finishing & Polishing
Warstwowa odbudowa ubytku klasy IV
Kompletny przewodnik po wykańczaniu i polerowaniu
Dr Adriano Teixeira (Brazylia)

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH