PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Konferencja „Stomatologia 2013": Rola dentysty w diagnostyce nowotworów głowy i szyi

miro
17-10-2013, 11:45
Konferencja „Stomatologia 2013 Konferencja „Stomatologia 2013": Rola dentysty w diagnostyce nowotworów głowy i szyi (Fot. infoDENT24.pl)
Dentysta niejednokrotnie jest pierwszym lekarzem, który ma okazję rozpoznać nowotwory głowy i szyi u pacjentów siadających na fotelu stomatologicznym. Konferencja „Stomatologia 2013", zorganizowana przez Komisję Stomatologiczną Naczelnej Rady Lekarskiej, dała odpowiedź jak prowadzić diagnostykę i w jaki sposób tę wiedzę z korzyścią dla chorych wykorzystać.

Anna Lella - wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej wyjaśnia, że tego typu konferencje organizowane są co roku po to, aby pokazać szczególną rolę lekarza stomatologa w leczeniu interdyscyplinarnym pacjenta.

Anna Lella- Konferencje organizujemy dla lekarzy i lekarzy dentystów, aby w ich gronie omówić potrzeby lecznicze i profilaktyczne oraz problemy zdrowotne pacjentów. Należy podkreślić, że celowo decydujemy się też na publiczny wymiar konferencji, aby całemu społeczeństwu pokazać, że wizyta w gabinecie stomatologicznym to szansa na wykrycie wielu problemów zdrowotnych - wyjaśnia wiceprezes NRL. 

Anna Lella zaznacza, że zrozumienie znaczenia profilaktyki stomatologicznej jest bardzo ważne i dlatego im więcej mówi się o tzw. „ustnej manifestacji" wielu chorób ogólnoustrojowych, tym lepiej. - Dzięki relacjom medialnym, które ukazują się po naszych konferencjach i wykorzystaniu wypowiedzi tak znamienitych gości w materiałach prasowych, jesteśmy w stanie dotrzeć z prezentowanymi poglądami do świadomości wielu ludzi, nie zdających sobie sprawy, ile korzyści może przynieść wizyta w gabinecie stomatologicznym. - dodaje przewodnicząca Komisji Stomatologicznej.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ceni sobie przede wszystkim chęć lekarzy dentystów do zdobywania wiedzy naukowej, szkolenia się w różnych dziedzinach medycyny i zaangażowania w proces ustawicznego kształcenia.
Prezes NRL mówi, że: Izba Lekarska to samorząd lekarzy i lekarzy dentystów, w którym bardzo doceniana jest rola edukacyjna i wartość konferencji organizowanych w zakresie stomatologii. Dziękuję za to Komisji Stomatologicznej, jej przewodniczącej i wszystkim, którzy starają się, aby tematy związane z obchodzonym obecnie rokiem walki z nowotworami głowy i szyi były omawiane właśnie pod kątem pracy lekarza dentysty.

Podczas tegorocznej konferencji omawiano zagadnienia z zakresu epidemiologii i aspekty leczenia pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Pokazano, jak istotną rolę w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka może i powinien odegrać lekarz stomatolog.
Gabinety stomatologiczne są często niedoceniane w zakresie możliwości prowadzenia testów i badań przesiewowych. Rola lekarza stomatologa nie sprowadza się tylko do realizacji bieżących potrzeb stomatologicznych pacjentów (leczniczych i profilaktycznych). Wizyta w gabinecie stomatologicznym to szansa na wykrycie wielu innych problemów zdrowotnych. Sporo chorób ogólnoustrojowych ma ustną manifestację i można je zaobserwować podczas wizyty w gabinecie. 

Prof. Henryk Skarżyński - konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii, przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAP, a także członek Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega, że cechą wspólną nowotworów głowy i szyi jest dość długi, skryty przebieg i niecharakterystyczne objawy wczesne. Czynniki te utrudniają szybkie rozpoznanie oraz właściwe leczenie.

Henryk SkarżyńskiProf. Henryk Skarżyński wyjaśnia, że nowotwory głowy i szyi obejmują kilka podstawowych lokalizacji do których należą nos i zatoki oboczne nosa, jama ustna, krtań oraz gardło nosowe, ustne i dolne, gruczoły ślinowe i tarczyca. Na świecie notuje się ponad 600 tysięcy nowych zachorowań rocznie na raka wyżej wymienionych okolic. Największy udział bo ponad 260 tysięcy mają raki jamy ustnej. Przy tych niepomyślnych danych epidemiologicznych wyleczalność nowotworów głowy i szyi według Sloan-Kettering Cancer Centre z Nowego Jorku wynosi ok. 50 proc. Nowotwory jamy ustnej obejmują 1,6 proc. wszystkich nowotworów spotykanych w organizmie człowieka.

Zapadalność w Polsce jest szacowana na 4,16 na 100 tys. mieszkańców, natomiast śmiertelność wynosi 1,83 na 100 tys. mieszkańców w Polsce. Zapadalność i śmiertelność wzrasta wraz z wiekiem. Aż 85 proc. dotyczy piątej i szóstej dekady życia. Warto dodać, że czynnikami ryzyka nowotworów jamy ustnej i wargi są: palenie tytoniu, marihuana, alkohol, zła higiena jamy ustnej czynniki infekcyjne HPV, HIV, HSV, EBV, czynniki genetyczne i późno rozpoznawane stany przedrakowe.

Lekarz dentysta najczęściej może zdiagnozować raka jamy ustnej i wargi. W przypadku jamy ustnej jest to 1,6 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi, zapadalność wynosi 4,16 na 100 tys. mieszkańców, a śmiertelność 1,83 na 100 tys. Zapadalność w przypadku raka wargi wynosi 0,2 - 1,1 na 100 tys. osób, a śmiertelność to 0,1 - 0,4 na 100 tys. mieszkańców Polski. Nowotwory języka stanowią aż 35 proc. nowotworów jamy ustnej: zapadalność 0,3 - 1,1 tys. a śmiertelność 0,2 - 1,4 tys. na 100 tys. Prof. Prof. Henryk Skarżyński zwrócił uwagę na fakt, że przy zapadalności na nowotwory głowy i szyi bliskiej średniej europejskiej (lub nieco wyższej) niestety Polska plasuje się w czołówce państw, w których śmiertelność w związku z pojawieniem się choroby jest najwyższa.

Prof. Wojciech Golusiński, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi przyznaje, że wyniki leczenia w grupie chorych na nowotwory raka i szyi są niezadowalające i wynoszą około 50 proc. pięcioletnich przeżyć.

Wojciech GolusińskiProf. Wojciech Golusiński omawiając pierwszy „Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi" zaznaczył, że nowotwory głowy i szyi należą do chorób onkologicznych, których diagnoza i leczenie są bardzo trudne - wynika to m.in. z faktu, iż ten obszar organizmu jest doskonale unaczyniony oraz unerwiony. Obejmuje on pięć narządów zmysłów, charakteryzujących się niezliczoną liczbą małych przestrzeni anatomicznych, w których może rozwinąć się nowotwór.

Prof. Wojciech Golusiński zaznacza, że Polska na tle innych państw Unii Europejskiej niestety nie ma dobrych wyników leczenia narządowego w tej grupie. - W takiej sytuacji podjęliśmy próbę wprowadzenia Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego, którego Polska Grupa Badań Nowotworów Głowy i Szyi jest koordynatorem. Ten unikalny w skali Europy program ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa polskiego w zakresie wczesnych objawów, diagnozy i leczenia w nowotworach głowy i szyi. - podkreśla. prof. Wojciech Golusiński. Zapewnia on, że z tego typu nowotworami można wygrać, prowadząc świadomie i z determinacją kampanię: - Jesteśmy przeświadczeni, że przyniesie ona pozytywne efekty. Oprócz środków finansowych najważniejsi są ludzie zaangażowani w program - udało się powołać w 16 ośrodkach regionalnych koordynatorów programu profilaktyki głowy i szyi, którzy na swoim terenie będą promować program i wysokospecjalistyczne ośrodki jako miejsca gdzie można uzyskać pomoc i leczenie.

Prof. Jan Zapała zaznacza, że ponad 90 proc. nowotworów złośliwych jamy ustnej stanowi rak płaskonabłonkowy, a rak jamy ustnej jest szóstym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym. Dodaje także, że różnorodność budowy anatomicznej tkanek i obecność w tym obszarze licznych, ważnych dla życia narządów, powoduje zmienność objawów klinicznych nowotworów tej części ciała, z kolei częste powikłania zapalne mogą stanowić trudności w ich wczesnym wykrywaniu. Powodzenie w leczeniu choroby nowotworowej - jego zdaniem - zależy od typu histopatologicznego nowotworu, stopnia jego klinicznego zaawansowania.

Nie biorąca udziału w konferencji prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska przyznaje, że leczenie nowotworów części twarzowej czaszki jest coraz bardziej skutecznym postępowaniem, ale nie eliminuje ogromnego kalectwa związanego z pooperacyjnymi ubytkami tkanek, skutkami leczenia uzupełniającego w postaci radio- i chemioterapii oraz zaburzeniami podstawowych funkcji, takich jak: mowa, żucie, połykanie: - Znaczne i w większości przypadków nieodwracalne zmiany w wyglądzie zewnętrznym chorych pooperacyjnych, niosą za sobą wiele problemów w sferze psychicznej pacjentów. Chorzy wymagają leczenia wielospecjalistycznego oraz szczególnej troski i opieki na wszystkich jego etapach. - zaznacza.
Prof. Elżbieta Mierzwińska - Nastalska, przewodnicząca Polskiej Sekcji Akademii Pierre Faucharda zaznacza, że planowanie i prowadzenie kolejnych etapów rehabilitacji protetycznej w tej specyficznej i trudnej grupie pacjentów przysparza wiele problemów, jednak stwierdzana poprawa jakości życia pacjentów po rehabilitacji protetycznej wskazuje, że postępowanie lecznicze powinno dążyć do odtworzenia w jak największym stopniu funkcji i zakresu utraconych tkanek. Jej zdaniem leczenie protetyczne jest bardzo ważnym etapem dla osiągnięcia równowagi psychicznej i umożliwienia powrotu leczonych pacjentów do życia w społeczeństwie.
Zagadnienia te omówił w jej imieniu dr Dariusz Rolski z Katedry Protetyki Stomatologicznej Warszawskiego UM.

Więcej zdjęć z konferencji na naszym profilu Facebook 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH