PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy karmienie piersią dziecka zagraża jego zębom

Autor: miro • Źródło: ms
11-05-2017, 10:00
Kiedy karmienie piersią dziecka zagraża jego zębom Stan zębów dzieci karmionych piersią (foto: pixabay)
Na niebezpieczeństwo, jakim dla zębów dziecka może być zbyt długie karmienie piersią, wskazuje Patrycja Proc w Panaceum, piśmie OIL w Łodzi (10/215).

Dr n. med. Patrycja Proc z Zakładu i Poradni Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ujawnia, że najstarsze dziecko karmione piersią, które widziała w karierze zawodowej miało osiem lat. Dziewczynka pojawiła się w Instytucie Stomatologii w Łodzi ze zdewastowanymi stałymi zębami siecznymi górnymi.

Autorka artykułu wyjaśnia, że taki rodzaj próchnicowego zniszczenia siekaczy widywany jest u dzieci trzyletnich, cierpiących na tzw. próchnicę wieku dziecięcego (z ang. ECC – Early Childhood Caries). Uważa się, że przyczyną choroby, która prowadzi ostatecznie do utraty zębów mlecznych, są złe nawyki żywieniowe, głównie zbyt długotrwałe karmienie dziecka butelką zawierającą napoje bogate w cukry, takie jak mleko czy soki.

Patrycja Proc informuje, że próchnica wczesna może być również efektem zbyt długotrwałego karmienia piersią przez matkę. Spowodowane jest to tzw. transmisją bakterii próchnicowych wraz ze śliną matki do dziecka oraz zawartością laktozy w mleku.

Według wytycznych pediatrycznych karmienie piersią jest wskazane do dwunastego miesiąca życia. U dziecka sześciomiesięcznego pojawiają się pierwsze zęby mleczne.

Dentystka przestrzega, że jeśli karmienie piersią trwa dłużej, dziecko dostaje bakterie, które do zasiedlenia potrzebują twardych powierzchni. Im więcej wyrzynających się zębów, tym więcej powierzchni do zasiedlenia i tym wyższy poziom bakterii. Ciągły bliski kontakt z matką sprzyja dalszemu zakażaniu, a mleko matki, zawierające w swoim składzie laktozę, jest doskonałym substratem dla metabolizmu bakterii.

Więcej: Panaceum (10/215)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH