PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jednak będą kłopoty z uznaniem LDEK w Europie?

07-05-2013, 00:01
Jednak będą kłopoty z uznaniem LDEK w Europie? (fot. sxc,hu)
Jednak będą kłopoty z uznaniem LDEK w Europie? (fot. sxc,hu)
Zasadne okazały się obawy Naczelnej Rady Lekarskiej z września 2012 roku, dotyczące przedłużającej się procedury notyfikacji Komisji Europejskiej w sprawie zastąpienia Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP) - Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK). Ta niepotrzebna zwłoka może przynieść negatywne konsekwencje dla lekarzy chcących nostryfikować dyplom w innych krajach Unii Europejskiej.

Resort zdrowia, zwlekając z przygotowaniem rozporządzenia w sprawie LEK i LDEK, dopiero 21 lutego tego roku, poprzez krajowego koordynatora ds. dyrektywy 2005/36/WE, przekazał stosowną informację do swoich odpowiedników w innych państwach Unii Europejskiej czyli zaledwie dwa dni przed rozpoczęciem wiosennej sesji egzaminacyjnej. To niedopełnienie na czas wszystkich formalności może sprawić, że lekarze starający się o zatrudnienie w innych państwach UE, napotkają problemy w uzyskaniu akceptacji swoich kwalifikacji zawodowych.

- Zmiany nie wpłyną na przebieg procesu uznawania kwalifikacji lekarzy i lekarzy dentystów w państwach członkowskich UE (oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) zapewnił w odpowiedzi dla "Dziennika Gazety Prawnej", Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

[sam_ad id="29" codes="true"]

Jak jednak wykazuje Naczelna Izba Lekarska, problemy mogą się pojawić, gdyż nazwa egzaminu zdawanego przez lekarzy nie jest tożsama z tą widniejącą w dyrektywie. Co więcej, problem może dotyczyć nie tylko tej, relatywnie wąskiej, grupy lekarzy zdających egzamin w tegorocznej wiosennej sesji egzaminacyjnej, ale także wszystkich zdających go wcześniej. Jak bowiem wynika z przepisów, przy nostryfikacji uprawnień zawodowych przez zagraniczne odpowiedniki izb lekarskich, główną wytyczną są zapisy dyrektywy. W efekcie, lekarze chcący ubiegać się o pracę w innym kraju członkowskim, będę musieli dołączyć, do kompletu dokumentów, dodatkowo zaświadczenie o tym, iż nazwa LDEK jest tożsama z LDEP co może nastręczać lekarzom dodatkowych trudności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   LDEK  

POLECAMY W SERWISACH