Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Jak można ocenić pierwszy rok sprawowania funkcji prezydenta PTSS?

Jakub Łada: To był ciężki i wymagający okres, ale sądzę, że udany. Początki zawsze są trudne i byłem na to przygotowany. Trzeba było zapoznać się z członkami nowego Zarządu Głównego, wspólnie zaplanować działania na najbliższy rok, aby w końcu je zrealizować.

infoDENT24.pl: Co się udało, a co można było zrobić lepiej?

Jakub Łada: Udało się z pewnością powiększyć grono członków naszego Towarzystwa, co w mojej ocenie jest sporym sukcesem. Dzięki organizacji darmowych wykładów oraz warsztatów we wszystkich oddziałach PTSS w Polsce rejestrujemy coraz więcej nowych deklaracji członkowskich (przyp. szkolenia są darmowe tylko dla członków PTSS). Zrealizowaliśmy również koncepcję finansowego wspierania oddziałów regionalnych przy organizacji konferencji. Ponadto, dzięki wprowadzeniu list rankingowych w każdym z oddziałów zaobserwowaliśmy wzrost chęci studentów do aktywnego działania pod szyldem PTSS, co oczywiście cieszy. Podczas Zjazdu Walnego w Krakowie ( 14-16.11.2014 r.) najbardziej aktywni członkowie zostaną nagrodzeni.

Nie udało się natomiast nawiązać współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Lwowie, na którym w dalszym ciągu studiuje wielu naszych rodaków. Przyczyny są oczywiste, więc jak tylko pojawi się sposobność, to będziemy starali się zawiązać nowy oddział PTSS we Lwowie.

infoDENT24.pl: Co jest właściwie obecnie głównym celem PTSS? Rzeczywistość stomatologiczna w kraju zmienia się każdego roku, czy PTSS, oprócz wspierania kształcenia młodych dentystów, zamierza aktywnie uczestniczyć w dyskusji publicznej o stomatologii?

Jakub Łada: PTSS z założenia reprezentuje interesy studentów stomatologii na forum ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Jest wiele kwestii, które są głośno komentowane w środowisku studenckim (m.in. ujawnienie pytań LDEK, zwiększenie dostępności specjalizacji ), a my dzięki temu, że jesteśmy największym towarzystwem zrzeszającym studentów wydziałów lekarsko-dentystycznych, chcielibyśmy zwrócić na nie uwagę. Zależy nam na tym, żeby nasze zdanie było brane pod uwagę w dyskusjach publicznych na temat rozwoju stomatologii w Polsce.
Ponadto w dalszym ciągu dbamy o rozwój studentów oraz młodych lekarzy dentystów, a także umożliwiamy podnoszenie ich umiejętności praktycznych.

infoDENT24.pl: Do zawodu dentysty ciągną tłumy. W perspektywie oznacza to również tłok przy podziale rynku dentystycznego w kraju. Czy w takich warunkach znalezienie złotego środka, czyli zapewnienie dobrej opieki stomatologicznej Polakom, przy jednoczesnym zadowoleniu (również finansowym) z wykonywania zawodu, jest w ogóle możliwe?

Jakub Łada: To prawda, zawód stomatologa cieszy się rekordowym zainteresowaniem, co chociażby było widać po liczbie osób ubiegających się o przyjęcie na ten kierunek na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (ponad 50 osób na 1 miejsce).
Uważam, że rynek stomatologiczny w Polsce jest mocno nasycony. Jest wystarczająco dużo lekarzy dentystów, aby zapewnić Polakom dobrą opiekę stomatologiczną.
Uważam, że Państwo powinno mimo wszystko rozważyć regulację liczby kształconych lekarzy-dentystów. Liczba nowych praktyk stomatologicznych otwieranych w danym regionie również powinna być w pewien sposób nadzorowana, tak jak jest w innych krajach np. w Niemczech. Są miejsca w Polsce, gdzie gabinetów jest jak na lekarstwo, a zapotrzebowanie na opiekę stomatologiczną ogromne. Z drugiej strony w miastach uniwersyteckich istnieje zbyt wiele gabinetów, co znacznie utrudnia start młodym lekarzom-dentystom.

infoDENT24.pl: A może rolą PTSS jest pilnowanie, aby w trakcie studiów i nauki kandydaci na dobrych dentystów nie zapomnieli o misji, idei zawodu, patrząc na sukcesy ekonomiczne doświadczonych kolegów?

Jakub Łada: Wątek ekonomiczny jest dość istotny dla maturzystów podczas wyboru kierunku studiów. Nie zapominajmy jednak, że zawód lekarza-dentysty jest zawodem zaufania publicznego i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, nie wspominając o tym, że trzeba również posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności praktyczne. Rolą PTSS na pewno nie jest pilnowanie, aby studenci nie zapomnieli o misji oraz o idei zawodu lekarza dentysty. Myślę, że obowiązek ten ciąży na wykładowcach oraz asystentach uniwersytetów medycznych, którzy na co dzień przyglądają się pracy studentów i ją nadzorują.

infoDENT24.pl: Czy PTSS nie powinien mocniej naciskać na władze publiczne w kwestiach chociażby: zmiany systemu edukacji, limitów przyjęć na studia, zwiększenia liczby miejsc rezydenckich dla dentystów, jawnego dostępu do pytań z PES czy LDEK?

Jakub Łada: Robimy co możemy, przy każdej sposobności staramy się zaznaczyć nasze stanowisko w ww. kwestiach, natomiast nie jest to takie proste. Jesteśmy otwarci na dyskurs i chętnie do niego przystąpimy, jeśli otrzymamy stosowne zaproszenie.

infoDENT24.pl: Jaką rolę PTSS powinien odgrywać w najbliższym roku, latach? Co powinno być priorytetem organizacji?

Jakub Łada: PTSS rośnie w siłę, to nie ulega wątpliwości. Priorytetem byli i wciąż będą studenci stomatologii. To dla nich działamy, chcemy by mogli pogłębiać wiedzę i rozwijać umiejętności. Ich zdanie jest dla nas priorytetem i będziemy robić wszystko, aby zostało ono zauważone.

infoDENT24.pl: Jak PTSS zapatruje się na współpracę z producentami i dystrybutorami stomatologicznymi?

Jakub Łada: Jesteśmy otwarci na taką współpracę. Z niektórymi kontrahentami branży stomatologicznej współpracujemy już od wielu lat i jest to dla nas ogromne wsparcie oraz cenna znajomość. Korzystając z okazji chciałbym zaprosić do współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii na różnych płaszczyznach m.in. organizacja konferencji, wykładów oraz warsztatów praktycznych.

infoDENT24.pl: Czy bycie jedynym kandydatem na Prezydenta PTSS jest komfortową sytuacją?

Jakub Łada: Nie jest to w ogóle dla mnie komfortowa sytuacja, gdyż wiem, że to co powiem podczas wyborów, będzie uważnie wysłuchane i poddane surowej ocenie. Przygotowuję się do tych wyborów tak samo jak pozostali kandydaci i myślę, że stres będzie towarzyszył również i mi.