PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Jakub Łada: bez stażu podyplomowego trudniej rozpocząć pracę

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ŁS
30-10-2013, 12:54
Jakub Łada: bez stażu podyplomowego trudniej rozpocząć pracę Jakub Łada: bez stażu podyplomowego trudniej rozpocząć pracę (Fot. archiwum prywatne)
Praca lekarza fascynowała go od dziecka. Uważa, że 18-letni uczeń liceum rzadko kiedy jest już na tyle ukierunkowany, że wie co chce zrobić z swoim życiem. Otwarcie mówi, że przełomowym momentem dla niego było dostanie się do klasy licealnej z profilem biologiczno-chemicznym. Dziś jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Od dwóch lat należy do Sekcji Chirurgiczno-Implantologicznej PTSS i z tymi dziedzinami stomatologii wiąże swoją przyszłość zawodową. Jakub Łada – nowy prezydent Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, opowiada infoDENT24.pl o kolejnych wyzwaniach.

O planach w roli szefa PTSS

Przede wszystkim chciałbym kontynuować politykę poprzedniego Zarządu Głównego z Maciejem Michalakiem na czele, a więc rozwijać PTSS, jak tylko jest to możliwe. Skupię się na rozwoju "mniejszych" oddziałów, które liczą zaledwie kilkudziesięciu członków (dla porównania Warszawa - ma ich ponad 350, Wrocław - 320). To właśnie studenci stomatologii tworzą PTSS i oni decydują o jego sile, dlatego postaram się zachęcić jak największą liczbę z nich, aby wstąpili w szeregi Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

O najpilniejszym problemie do rozwiązania

Głównym problemem studentów stomatologii jest skrócenie ścieżki ich edukacji do 4 lat. Do tej pory studenci kształcili się w systemie 5 lat + 1 rok obowiązkowego stażu podyplomowego. Natomiast obecnie (już od 2 lat) adepci kierunku lekarsko-dentystycznego studiują 5 lat (gdzie 5 rok jest odpowiednikiem stażu odbywanym podczas zajęć praktycznych na uczelni). W mojej ocenie jest to zbyt krótki okres czasu, aby zdobyć wystarczające umiejętności praktyczne, ale i również wiedzę teoretyczną. Dla mnie samego staż podyplomowy był przełomowy, musiałem zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, nauczyć się szybko podejmować prawidłowe decyzje. Dlatego też nie wyobrażam sobie, aby studenci stomatologii mogli od razu wykonywać zawód lekarza dentysty zaraz po ukończeniu studiów. Będę dążył do tego, aby organizować jak najwięcej zajęć teoretycznych oraz warsztatów praktycznych dla członków PTSS na wszystkich uczelniach medycznych w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
staż podyplomowy   PTSS   Jakub Łada  

POLECAMY W SERWISACH