Wobec obfitości wszelakich konferencji, sympozjów, szkoleń, warsztatów - kierowanych do wszystkich, którzy zawodowo mają bliski kontakt ze stomatologią, coraz trudniej o wyłowienie edukacyjnych projektów, słusznie zasługujących na uwagę. Jak w takiej sytuacji się zachować - podpowiada w rozmowie z infoDENT24.pl dr n. med. Dariusz Paluszek wiceprezes ORL w Warszawie, wiceprzewodniczący Komisji Stomatologicznej tej Rady oraz członek Prezydium NRL.

Dariusz Paluszek: Należałoby zapobiec poznawczemu zagubieniu, skutkującemu rozczarowaniami zdezorientowanych uczestników wydarzeń edukacyjnych.

Mamy taką ambicję, aby pożądany kierunek został pokazany dzięki przebiegowi m.in. I Konferencji Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej (25 września 2021 r.), która jest współorganizowana przez Komisję Stomatologiczną ORL w Warszawie. Od razu zastrzegam, że Konferencja nie ma charakteru regionalnego, zapraszamy do bezpłatnego udziału w tym wydarzeniu każdego lekarza dentystę, niezależnie od miejsca wykonywania obowiązków zawodowych i przynależności do tej, a nie innej OIL. Do udziału zapraszamy także studentów stomatologii.

I Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej: formularz zgłoszeniowy (Uwaga - gdy system nie przyjmie przy logowaniu pwz należy wpisać imię i nazwisko)

infoDENT24.pl: Czy rzeczywiście stomatologia geriatryczna jest najlepszym wyborem, aby przyciągnąć uwagę lekarzy dentystów?
Dariusz Paluszek: Absolutnie tak. Chcemy tego czy nie, w gabinetach stomatologicznych szczególnie dużą i stale rosnącą grupę będą stanowiły osoby w wieku dojrzałym. Fakt, pewnie łatwiej jest świadczyć usługi stomatologiczne osobom młodym i zdrowym, ale rzeczywistość jest inna. Pamiętajmy, że stomatologia geriatryczna nie jest tożsama z leczeniem osób w podeszłym wieku, mówimy raczej o opiece nad osobami obciążonymi różnorodnymi schorzeniami. Stomatologiczne leczenie takich pacjentów wymaga dobrej znajomości zagadnień daleko wykraczających poza strefę jamy ustnej.

W tej sytuacji o błąd jest stosunkowo łatwo. Szczególnie łatwo, jeśli na bieżąco nie śledzi się najnowszych wskazań, wytycznych, ustaleń które – jak wiadomo – nie są w medycynie inwariantne. Oczywiście nikt na własną rękę nie jest w stanie dotrzeć, przeanalizować i przefiltrować dostępną wiedzę, nawet jeśli będzie miał do niej dostęp. Pomoc m.in. i w tym względzie przyniesie właśnie I Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej.

To oczywiste, że bez zaangażowania i tytanicznej pracy m.in. prezes PTSG prof. Barbary Kochańskiej i wiceprezes tego Towarzystwa  prof. Agnieszki Mielcarek nie byłoby mowy o zorganizowaniu inauguracyjnej Konferencji. Reprezentowany przez uczone potencjał naukowy jest niezbędny, aby móc myśleć o satysfakcjonującym efekcie końcowym przygotowywanej debaty.      

I Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej: komitety naukowy, organizacyjny i lista wykładowców 

infoDENT24.pl: Od razu powstaje pytanie dlaczego to OIL w Warszawie współorganizuje ogólnopolską konferencję, nie pierwszy raz dodajmy - i na jakiej zasadzie podejmuje taką aktywność?
Dariusz Paluszek: Uważamy, że jednym z przypisanych samorządowi lekarzy i lekarzy dentystów obowiązków jest wspieranie edukacyjnych przedsięwzięć. Nie da się tego efektywnie robić deklaracjami i wskazywaniem na statutowe zapisy. Systemowe zamknięcie się w działaniach w regionalnym wymiarze w zasadzie skazywałoby naszą aktywność na liczne ograniczenia, także te wpływające na jakość oferty szkoleniowej. Na terenie funkcjonowania warszawskiej OIL działa silny ośrodek naukowy, usytuowanych jest tutaj wiele instytucji ważnych dla medycyny i ochrony zdrowia - nieroztropnością byłoby zignorowanie tego potencjału.

ORL w Warszawie ma zawartą umowę o współpracy z PTSG. Podpisy złożone pod dokumentem zobowiązują nas do działania. Nie chodzi o chwalenie się, że mamy porozumienie.

I Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej: program

infoDENT24.pl: Nasunąć się może jednak przypuszczenie, że OIL w Warszawie bierze na siebie nie tylko ciężar organizacyjny, ale także finansowy, wszak konferencje takie jak ta dotycząca stomatologii geriatrycznej - są dla słuchaczy bezpłatne.
Dariusz Paluszek: Wyjaśnijmy zatem. Faktem jest, że wszyscy wykładowcy I Konferencji Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej, to nazwiska wiele znaczące we współczesnej stomatologii w Polsce i nie tylko w Polsce, gdyż mamy gości zagranicznych, ale osoby te podjęły się współpracy z nami w formule pro publico bono.

Organizując Konferencję, wykorzystujemy istniejącą infrastrukturę, a formuła wydarzenia online, praktycznie pozwala na wyeliminowanie kosztów, towarzyszących tego typu wydarzeniom stacjonarnym. Podstawowe nakłady, to nakłady czasu pracy, które oczywiście są bezcenne, ale którymi szafujemy z dużą ochotą, bo taka jest przecież natura aktywnych samorządowców.

infoDENT24.pl: Ochota nie jest najmocniejszym argumentem za jakością oferty szkoleniowej dla lekarzy dentystów.
Dariusz Paluszek: Zgoda, ale to ona, połączona z samozaparciem i determinacją, pozwala na przekonanie grona najlepszych fachowców, którzy widzą, sens w spieraniu naszych wysiłków. Polecam przejrzeć listę wykładowców I Konferencji Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej. Każdy lekarz dentysta bez trudu odnajdzie dobrze mu znane nazwiska. To podstawa, na której chcemy budować jakość edukacyjnych ofert. Wspomnę, że tego typu przedsięwzięć przygotowaliśmy szereg. Kolejne dotyczyć będzie zagadnień onkologicznych.

I Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej: udział bezpłatny

infoDENT24.pl: Czy OIL w Warszawie ma ambicje recenzować co jest wartościowe, a co nie na rynku usług szkoleniowych.
Dariusz Paluszek: Absolutnie nie chodzi o recenzje. Chcemy skupić się na jakości oferty, zapraszamy innych, którzy mają takie same cele do tworzenia wspólnych przedsięwzięć. Jak wiadomo nie wskazówki, a konkretny przykład jest najlepszym wzorem do naśladowania. Zapraszamy każdego kto myśli podobnie do współpracy.

I Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej: liczba punktów edukacyjnych - 6