Jak poprawić jakość szkolenia podyplomowego

Specjaliści wskazują m.in. że wymagania stawiane młodym lekarzom podczas specjalizacji nie zawsze są realne i nie zawsze też zasadne.
Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów potwierdza w oparciu o rozmowy z kolegami, młodymi lekarzami, że rzeczywiście istnieje problem dotyczący liczby procedur możliwych do wykonania podczas specjalizacji. - Są sytuacje, gdy np. młody chirurg powinien wykonać określoną liczbę procedur, ale nie jest dopuszczamy z różnych powodów do tych zabiegów. W praktyce nie ma możliwości samodzielnego ich wykonania, bo prowadzący szkolenie nie daje mu na to szans - rozważa.
Pytany w jakim kierunku zmieniać w takim razie system specjalizacyjny, odpowiada, że w dziedzinach zabiegowych wśród młodych lekarzy dyskutowane są dwie koncepcje. Jedna z nich zakłada, iż być może ciężar zadbania o wykonanie określonej liczby procedur z katalogu powinien być przerzucony ze specjalizanta na ośrodek szkolący. - Wtedy moglibyśmy rzeczywiście rozliczać ośrodki czy prawidłowo szkolą - uważa.
Druga koncepcja, jaką przedstawiają rezydenci, nawiązuje do nauczania w medycynie na zasadzie uczeń - mistrz. - Idea jest taka, żeby to kierownik specjalizacji w ramach swojego doświadczenia i obserwacji pracy młodego lekarza uznawał czy ten już umie wykonać daną procedurę - mówi przedstawiciel rezydentów.
Dodał, że nie tu ma jednego dobrego rozwiązania, natomiast generalnie należałoby się zastanowić nad tym, jak wpływać na ośrodki szkolące, żeby to im i zatrudnionym tam doświadczonym lekarzom zależało na tym, aby poziom szkolenia był dobry.
W dyskusji o potrzebnych kolejnych zmianach w szkoleniu specjalizacyjnym bardzo często pojawia się temat liczby specjalizacji. Czy nie mamy ich za dużo i czy to nie liczba specjalizacji łącznie z podspecjalizacjami przekraczająca ponad 100 doprowadza do braku lekarzy w pewnych dziedzinach medycyny?
Jak przekonuje dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w l. 2010 - 2018, w krajach gdzie jest kilkanaście specjalizacji ochrona zdrowia funkcjonuje wcale nie gorzej niż w Polsce.
Rodzi się zatem pytanie czy nam potrzeb aż tyle wąskich specjalizacji. Jednak lekarska młodzież woli wybierać specjalizacje szczegółowe. Tak jest zarówno w specjalnościach zabiegowych jak i zachowawczych.
Jak dowodzą eksperci, do braku specjalistów w podstawowych dziedzinach medycyny paradoksalnie przyczyniła się też reforma skracająca szkolenie specjalizacyjne.
Koncepcją, która coraz częściej przewija się w dyskusjach nad zaradzeniem brakom specjalistów jest też powrót do dwustopniowego systemu specjalizacji, z możliwością zdobywania "jedynek". Pewnym nawiązaniem do takiej koncepcji wydaje się być zapisany w projekcie ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty Państwowy Egzamin Modułowy, który ma być zdawany po module podstawowym. - Tu, w dziedzinach internistycznych, idea PEM jest taka, żeby młodego lekarza, który zda PEM można było w systemie wykazywać w pewnych aspektach jak specjalistę, być może jest to jakieś rozwiązanie - ocenia Piotr Pisula.
Wypowiedzi lekarzy pochodzą z sesji "Specjalizacje lekarskie", która odbyła się 2 lipca 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online.
Więcej: rynekzdrowia.pl

-
Koronawirus 24 stycznia: 110 zgonów i 4683 zakażeń
newsDENT -
Śmierć w wyniku przedawkowania leków przeciwbólowych z obawy przed wizytą u dentysty
lifeDENT -
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie