PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Humanoid dla dentystów

ms
30-12-2020, 12:21
Humanoid dla dentystów Nauka leczenia dzieci
Płacze, kopie, wierci się, zaciska usta i reaguje jak dziecko - Pedia Roid to humanoidalny robot stworzony przez japońską firmę tmsuk. W ten sposób mają być ułatwione szkolenia przyszłych lekarzy dentystów (poprzez naśladowanie przez fantom zachowań maluchów w gabinecie dentystycznym).

Pedia Roid to fantom stworzony po to, aby dentyści i asystentki stomatologiczne mogli przygotować się na wszelkie możliwe reakcje wynikające ze zdenerwowania i strachu dzieci.

Ta realistyczna symulacja jest pożądaną nowością, ponieważ szkolenia z zakresu stomatologii i chirurgii jamy ustnej dzieci są trudne do przeprowadzenia na prawdziwych pacjentach. Nieoczekiwane i gwałtowne ruchy młodych pacjentów często stanowią wyzwanie dla dentystów i asystentek stomatologicznych.

Humanoidalny robot, będący pięcioletnim dzieckiem, mierzy 110 cm i waży 23 kg. Robot wykonuje 24 ruchy m.in.: głową, ustami, językiem, powiekami, gałkami ocznymi, źrenicami, rękoma, nogami, klatką piersiową.

Odpowiednio zaprogramowany humanoid może:
- odmówić leczenia, machając rękami, wierzgając nogami,
- niespodziewane kręcić szyją, kichać, kaszleć i wymiotować,
- mówić, płakać,
- zmieniać oddech, puls, kolor twarzy.

Na modelu ćwiczyć można procedury w sytuacjach nadzwyczajnych m.in. wstrzyknięcia dożylne, masaż serca.

Technologia firmy tmsuk oparta jest na pneumatycznych regulatorach ciśnienia VEAA i VEAB, które sterują większością 24 cylindrów. To one wykonują ruchy rąk, nóg i palców, a także gesty ust, powiek i tęczówki.

Pierwsze 50 egzemplarzy Pedia Roids zostało właśnie wyprodukowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH