PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Głos za płatnymi specjalizacjami w ortodoncji

ms
18-09-2017, 11:08
Głos za płatnymi specjalizacjami w ortodoncji Ortodoncja: płatne specjalizacje (foto: pixabay)
Na FB OrtoProf.pl ukazała się informacja o dyskusji podczas Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego nad wnioskiem prof. Joanny Antoszewskiej-Smith, aby PTO poczyniła kroki w celu umożliwienia odbywania płatnych specjalizacji w ortodoncji.

- Taka zmiana ma pozwolić na odbywanie stażu specjalizacyjnego większej grupie stomatologów – czytamy na FB OrtoProf.pl.

- Podczas WZ PTO sygnalizowano zalety takiego rozwiązania (m.in. większa dostępność miejsc specjalizacyjnych, możliwość wsparcia z tych pieniędzy szkolenia specjalizacyjnego opartego o najnowsze metody lecznicze, większa kontrola nad procesem specjalizacji w stosunku do specjalizacji odbywanych np. za wschodnią granicą). Wskazywano także na zagrożenia (m.in. jaki byłby system kwalifikacji, czy miejsca odpłatne nie wyprą miejsca w ramach rezydentur) – informuje FB OrtoProf.pl.

- Zgłaszane były również pomysły, aby specjalizacje w ramach rezydentur były zachowane dla osób z najlepszym wynikiem na LDEK oraz osób chętnych do pracy w rejonach Polski o niewystarczającej liczbie specjalistów ortodontów – pisze OrtoProf.pl.

Według OrtoProf.pl prof. Bartłomiej W. Loster prezydent PTS, przypomniał, że Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przegłosowało już uchwały popierające powstanie odpłatnych specjalizacji w dziedzinach stomatologicznych.

- W trakcie WZ PTO przedstawione zostały krytyczne uwagi obecnych specjalizantów na fakt nierównego traktowania specjalizacji w kraju (trudny egzamin PED) i za granicą (stosunkowo łatwa nostryfikacja) – podaje OrtoProf.pl.

Zarząd zobligował się do przedstawienia raportu na temat rozwiązań stosowanych w innych krajach UE podczas Walnego Zebrania PTO (wiosną 2018 r.). Wtedy też ma zostać powołany odpowiedni zespół ekspertów, który ma wypracować propozycje rozwiązań systemowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   Bartłomiej W. Loster   specjalizacje   ortodoncja  

POLECAMY W SERWISACH