PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gdzie kształci się najlepszych na świecie dentystów? Ile tam zarabiają stomatolodzy?

Autor: miro • Źródło: topuniversities.com
29-12-2022, 13:33
Gdzie kształci się najlepszych na świecie dentystów? Ile tam zarabiają stomatolodzy? 10 najlepszych uniwersytetów z wydziałami stomatologicznymi na świecie Fot. AdobeStock
Wśród uniwersytetów medycznych, kształcących lekarzy dentystów, uwzględnionych w rankingu QS World University 2022 - próżno szukać polskich szkół wyższych. W grupie 70, najwyżej sklasyfikowanych w rankingu uczelni, najwięcej funkcjonuje w: USA - aż 14, Wielkiej Brytanii - 6 i Chinach – 4.
  • W rankingu QS World University 2022 - najlepszych uniwersytetów medycznych, kształcących stomatologów, nie ma żadnej uczelni z Polski
  • W krajach, w których funkcjonują najlepsze szkoły wyższe z wydziałami stomatologicznymi najmniej dentyści zarabiają w Brazylii (ok. 201 tys. zł rocznie), najwięcej w USA (ok. 831 tys. zł)
  • Na liście 70 najlepszych szkół stomatologicznych najwięcej ośrodków uniwersyteckich jest w  USA (aż 16)     

Zasady tworzenia listy QS Dentistry 2022

Ranking QS World University opiera się na:

  • analizie poziomu kształcenia,
  • ocenie przez pracodawców poziomu przygotowania absolwentów uniwersytetu do wykonywania zawodu,
  • znaczeniu prowadzonych badań naukowych.

To generalna zasada, gdyż na pozycję w rankingu składa się ocena w 42 kategoriach, generowanych m.in. na podstawie:

  • wyników testów akademickich,
  • cytowań prac naukowych.
  • pozycji pracowników w świecie nauki.

Kto najwyżej na liście QS Dentistry 2022

Dziesiątka państw sklasyfikowanych najwyżej w rankingu QS Dentistry 2022:

10. Hiszpania QS Dentistry 74,2
W Hiszpanii funkcjonuje tylko jeden uniwersytet, który znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce rankingu QS Dentistry, jest to Uniwersytet Complutense w Madrycie. To prawdopodobnie jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie (został założony w 1293 r.).

Dentysta w Hiszpanii musi studiować przez pięć lat.

Średnie roczne zarobki dentysty w Hiszpanii to 78,8 tys. euro (380 tys. zł).

9. Brazylia QS Dentistry 74,3
Brazylia ma w pierwszej pięćdziesiątce rankingu aż cztery uniwersytety medyczne kształcące stomatologów. Najwyższą pozycję (9.) na tej liście, z wynikiem 74,3, zajmuje Universidade de São Paulo, którego korzenie sięgają 1827 r. W Brazylii funkcjonuje blisko 600 szkół kształcących dentystów.

Średnie zarobki dentysty w Brazylii to 240 tys. reali rocznie (ok. 201 tys. zł).

8. Belgia QS Dentistry 79,9
Belgia ma tylko jeden uniwersytet medyczny na liście QS Dentistry. To uniwersytet KU (Katholieke Universiteit Leuven) w Leuven. Funkcjonują tutaj jednak także inne uniwersytety z wydziałami stomatologii: Uniwersytet w Gandawie, Katolicki Uniwersytet w Louvain, Universite de Liege.

W Belgii średnie roczne zarobki dentysty wynoszą 110 tys. euro rocznie (518 tys. zł).

7. Wielka Brytania i Irlandia Północna QS Dentistry 80,6
Mediana brytyjskich uniwersytetów kształcących stomatologów to 72,4, ale liderem pod tym względem jest King's College of London (80,6). To jeden z najbardziej renomowanych uniwersytetów medycznych na świecie.

Wielka Brytania ma 16 uniwersytetów stomatologicznych, Szkocja - kolejne cztery, a Walia i Irlandia po jednym.

W Wielkiej Brytanii dentysta potrzebuje pięciu lat na naukę zawodu.

Przeciętne zarobki dentysty w Wielkiej Brytanii to 51 tys. funtów rocznie (270 tys. zł). Na godzinę stomatolog zarabia ok. 84 funty (446 zł) - ponad trzykrotność średniej stawki w kontraktach z National Health Services (NHS).

6. Szwajcaria QS Dentistry 81,4
Szwajcaria ma trzy uniwersytety w pierwszej pięćdziesiątce rankingu, z tym, że Uniwersytet w Bernie osiągnął najwyższy wynik (81,4). Szwajcarskie uniwersytety mają medianę 77,3, co plasuje je w zestawieniu wyżej niż np. Wielką Brytanię.

Dentyści w Szwajcarii zarabiają średnio 115 tys. franków rocznie (547 tys. zł). 

5. Japonia QS Dentistry 82,8
Japonia ma tylko jedną wiodącą uczelnię dentystyczną na liście QS Dentistry. To Tokyo Medical and Dental University (TMDU) z wynikiem 82,8.

W przeciwieństwie do niektórych innych krajów, aby zostać dentystą w Japonii potrzeba sześciu lat nauki. Większość japońskich klinik dentystycznych to małe, kilkuosobowe placówki.

Średnie zarobki dentysty w Japonii to 17 274 615 jenów rocznie (570 tys. zł rocznie).

4. USA QS Dentistry 83,1
Stany Zjednoczone Ameryki mają na liście QS Dentistry 14 szkół dentystycznych. Jednak żaden amerykański uniwersytet nie znajduje się w pierwszej piątce sklasyfikowanych szkół. Najlepszą uczelnią w kraju jest University of Michigan-Ann Arbor z wynikiem 83,1, tuż za nim plasuje się University of California w San Francisco 80,6.

W Stanach Zjednoczonych przyszły dentysta kształci się ok. ośmiu lat.

Średnia roczna pensja stomatologa wynosi 188,5 tys. USD (ok. 831 tys. zł).

3. Holandia QS Dentistry 85
W Holandii znajduje się druga najlepsza uczelnia stomatologiczna na świecie, jaką jest Academic Centre for Dentistry Amsterdam (ACTA) z wynikiem 85. ACTA funkcjonuje na zasadzie współpracy wydziałów stomatologii Uniwersytetu w Amsterdamie i Uniwersytetu VU w Amsterdamie.

Centrum prowadzi badania naukowe, oferuje programy edukacyjne oraz zapewnia opiekę nad pacjentem w zakresie stomatologii. Ośrodek ten jest jednym ze światowych liderów w edukacji i badaniach w dziedzinie stomatologii.

Dentyści w Holandii ze stażem mogą zarobić 147 tys. euro rocznie (ok. 690 tys. zł).

2. Hongkong QS Dentistry 85
Hongkong ma tylko jeden uniwersytet w pierwszej pięćdziesiątce rankingu The University of Hong Kong. Hongkong. Nie jest to zaskakujące ze względu na niewielką powierzchnię regionu. Uczy się w nim blisko 2,7 tys. studentów.

Średnie zarobki stomatologa w Hongkongu to 80,500 HKD rocznie (531 tys. zł).

1. Szwecja QS Dentistry 87,1
W kraju znajdują się w pierwszej trzydziestce rankingu trzy uniwersytety stomatologiczne, z których najlepszy to Karolinska Institutet z siedzibą w Sztokholmie (87,1).

Dentysta w Szwecji zarobić może 1,2 mln koron rocznie (500 tys. zł).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH