PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fundacja „Z uśmiechem przez życie” nie zwalnia tempa

Autor: miro • Źródło: ms
27-01-2022, 14:30
Fundacja „Z uśmiechem przez życie” nie zwalnia tempa Fundacja "Z uśmiechem przez życie"
Fundacja „Z uśmiechem przez życie”, we współpracy z gabinetem stomatologicznym Frączak Stomatologia Mikroskopowa w Olsztynie, organizuje dzień otwarty "Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa".

Dzień otwarty zaplanowano na sobotę 12 lutego od godz. 10.00 do 14.00. W tym dniu zostaną przeprowadzone badania zewnątrz i wewnątrzustne pacjentów oraz badania przesiewowe w kierunku występowania zmian patologicznych na błonie śluzowej jamy ustnej.

Do badania zachęcani są pacjenci z grupy wysokiego ryzyka, osoby: palące, nadużywające alkoholu, powyżej 40. roku życia, obciążone genetycznie.

Fundacja „Z uśmiechem przez życie” działa od 10 lat. Jest pierwszą i jedyną w Polsce organizacją pożytku publicznego zajmującą się profilaktyką raka jamy ustnej. Celem Fundacji jest szerzenie wiedzy na temat tych nowotworów wśród stomatologów, higienistek i pacjentów w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dotychczas, dzięki inicjatywie i wsparciu Fundacji:
- przeprowadzono ok. 160 „dni otwartych”;
- w programie wzięło udział ponad 110 gabinetów stomatologicznych;
- przebadano ok. 6 tys., spośród których kilkanaście procent skierowano do dalszej diagnostyki.

Fundacja prowadzi stronę internetową, na której zawarte są informacje na temat raka jamy ustnej, jego przyczyn, możliwości zapobiegania i metod wczesnego wykrycia. Umieszczone są również filmy edukacyjno-instruktażowe dla lekarzy (badania kliniczne, linki do urządzeń diagnostycznych itp.), informacje o gabinetach, które prowadzą badania profilaktyczne w kierunku raka jamy ustnej a od 2016 r. informacje o ogólnopolskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Fundacja aktywnie brała udział w wielu kampaniach mających na uwadze problemy onkologicznie:
#JestemCzujnyOnkologicznie
„Otwórz usta, powiedz rakowi nie"
#CzujniOnkologicznie
Akcja „Niebieskie usta”

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH