PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fantom do nauki stomatologii sprzed ponad 100 lat

Autor: nieck • Źródło: en
18-09-2021, 12:13
Fantom do nauki stomatologii sprzed ponad 100 lat Fantom dentystyczny zaprojektowany przez Oswalda Fergusa
Bez zajęć praktycznych na fantomach trudno nauczyć się stomatologii, historia tego typu pomocy dydaktycznej jest zaskakująco długa i sięga wieku XIX.
  • Pomysł tworzenia pomocy dydaktycznych do praktycznej nauki zabiegów stomatologicznych nurtowała odkrywców jeszcze w XIX wieku.
  • Podejmowane próby w różnym stopniu przypominały naturalne warunki jamy ustnej, ale liczy się właściwy kierunek, który wyznaczał drogę postępu. Na przykład, starano się imitować wypływ śliny (pochodziła z napełnionych wodą baloników) w jamie ustnej, a student musiał uniknąć zanieczyszczenia śliną operowanego miejsca.
  • Jeden z pierwszych fantomów dentystycznych zaprezentowany został na spotkaniu British Dentist Association w 1894 r.

Początkowo fantomy, jako pomoc do nauki stomatologii,  były po prostu drewnianymi głowami z pracowni modystek. Na przykład w londyńskiej  King's Dental School w latach 20. XX wieku była sala wyposażona w dziesięć głów, które zostały nabyte od słynnych teatralnych perukarzy.

Odpowiednio przystosowywano je, aby lepiej nadawały się do wykorzystania podczas zajęć praktycznych dla studentów stomatologii. Montowano w nich usta, zaś szpitalny dział inżynierii wykonywał metalowe szczęki i złącza. Od studentów oczekiwano, że we własnym zakresie pozyskają naturalne zęby przed rozpoczęciem semestru.

 W zbiorach muzealnych British Dentist Association jest projekt pomocy dydaktycznej z 1894 roku autorstwa szkockiego dentysty Oswalda Fergusa. W jego ocenie sprzęt ten świetnie nadawał do symulacji pracy w rzeczywistych warunkach niemal każdego rodzaju zabiegu stomatologicznego. Na przykład można na nim zademonstrować opracowywanie dowolnego ubytku, następnie wypełnienie go materiałem odpowiednim do sytuacji, umieszczenie korony, mostów różnego typu, a także możliwości  zastosowania częściowych lub całkowitych protez (wykonywano je wtedy z wulkanitu, metalu lub gumy).

Fantom Fergusa był wykonany z trzech części: metalowego pręta do mocowania do oparcia fotela dentystycznego oraz dwóch mosiężnych szczęk z głębokimi rowkami, w które wkładano gips modelarski lub wosk uszczelniający. Zęby były następnie mocowane w gipsie lub wosku w odpowiednich odstępach, a śruby regulacyjne pozwalały na ruch i manipulację.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
edukacja   stomatologia   szkolenia dla dentystów  

POLECAMY W SERWISACH