PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dr Arkadiusz Dziedzic laureatem trzeciej edycji Top 500 Innovators

SUM/własne
26-09-2013, 09:57
Dr Arkadiusz Dziedzic laureatem trzeciej edycji Top 500 Innovators Dr Arkadiusz Dziedzic laureatem trzeciej edycji Top 500 Innovators (Fot. Fotolia)
Dr n. med. Arkadiusz Dziedzic, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, został przyjęty do trzeciej edycji rządowego programu stażowo-szkoleniowego Top 500 Innovators: Science, Management, Commercialization, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestnicy programu wyjadą do Berkeley University w USA.

Program ma na celu podniesienie kwalifikacji naukowców i pracowników centrów transferu technologii w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Realizacja projektu powinna przyczynić się do lepszego wykorzystania krajowych i europejskich środków przeznaczonych na badania tak, aby zapewnić transfer wyników prac B+R do gospodarki.

Dr n med. Arkadiusz Dziedzic skupia się na realizacji badań podstawowych i stosowanych, związanych z profilaktyką oraz leczeniem stomatologicznym.

W spektrum zainteresowań naukowca są:

1. Optymalizacja procedur terapeutycznych oraz efektów leczenia w praktyce stomatologicznej poprzez zastosowanie komponentów posiadających właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne i/lub bakteriobójcze. Koncepcja przyrządu przeznaczonego do higieny jamy ustnej, dedykowanego dla osób specjalnej troski, z niepełnosprawnością fizyczną i motoryczną psychiczną oraz schorzeniami neurodegeneracyjnymi.

2. Ocena mikrobiologiczna składników naturalnych posiadających właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zastosowanie kliniczne substancji pochodzenia organicznego w profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu schorzeń tkanek miękkich jamy ustnej. Koncepcja impregnowanych substancją czynną, resorbowalnych nośników leku (błona implantacyjna) o działaniu miejscowym.

3. Charakterystyka chemiczna materiałów stomatologicznych z użyciem techniki XPS i EDS.

4. Połączenie technologii obrazowania radiologicznego i optycznego, z tworzeniem i przetwarzaniem trójwymiarowego obrazu cyfrowego, uzyskanego w technice tomografii wolumetrycznej oraz optycznego skanowania przestrzennego struktur wewnątrzustnych. Opracowanie systemu stabilizatorów i pozycjonerów zapewniających powtarzalność procedur pomiarowych w zakresie skanowania przestrzennego obiektów o różnej kompozycji materiałowej za pomocą mikrotomografii komputerowej (mikroCT). Obrazowanie nieinwazyjne morfologii systemów kanałowych zębów, mikrostruktury stopów niklowo-tytanowych stosowanych w praktyce stomatologicznej.

Dr n. med. Arkadiusz Dziedzic współpracuje z: Katedrą Mikrobiologii i Immunologii SUM w Zabrzu, Katedrą Mikrobiologii i Wirusologii SUM w Sosnowcu, Zakładem Patologii SUM w Sosnowcu, Zakładem Komputerowych Systemów Biomedycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz Zakładem Fizyki Kryształów Uniwersytetu Śląskiego.

Inni też innowacyjni

To nie jedyny polski akcent w konkursie. W sierpniu informowaliśmy, że finalistkami programu zostały także dr inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec i dr inż. Bożena Tyliszczak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Obie uczone zajmują się m.in. połączeniami hydroksyapatytu z polimerami - w wyniku czego powstaje materiał, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako implant przeznaczony do regeneracji ubytków kostnych.

Hydroksyapatyt pozyskiwany jest z kości zwierzęcych według technologii zapewniającej uzyskanie materiału o pożądanych właściwościach fizykochemicznych oraz biologicznych. Kreowane w ten sposób struktury są bazą materiałów na implanty, które sprawdzają się przede wszystkim w stomatologii i chirurgii kostnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
TOP 500 Innovators   Arkadiusz Dziedzic  

POLECAMY W SERWISACH