PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego ograniczono termin aplikowania o LDEK do końca czerwca

Autor: miro • Źródło: ms
26-04-2017, 08:22
Dlaczego ograniczono termin aplikowania o LDEK do końca czerwca Aplikowanie o LDEK do końca czerwca (foto: pixabay)
Przepisy przejściowe, w których ustalono termin aplikowania o LDEK i LEK w sesji jesiennej 2017, zostały wprowadzone w 2015 r. nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, czyli prawie dwa lata temu - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zatem to nie prawda, że ktokolwiek, a w szczególności studenci (absolwenci) kierunku lekarskiego lub lekarsko-dentystycznego, zostali zaskoczeni tą zmianą. Informacja o terminie wnioskowania do LEK i LDEK była również – a przynajmniej powinna być – znana od dwóch lat zarówno Naczelnej Izbie Lekarskiej, jak i izbom okręgowym.

Skoro termin wnioskowania o przystąpienie do tych egzaminów wynika z ustawy, a nie z rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Aby zmienić ten termin, należy znowelizować ustawę – a proces legislacyjny trwa. Taka zmiana nie jest więc kwestią interwencji ministra zdrowia.

Nowe terminy tylko raz
Zgodnie z ustawą (art. 26 ust. 2) wnioski o przystąpienie do LEK lub LDEK można składać w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) od 1 maja do 30 czerwca 2017 r.

Jest to przepis przejściowy i jednorazowy – dotyczy tylko zgłoszeń do sesji jesiennej LEK i LDEK, która odbędzie się w 2017 r. Wprowadzono go w związku z uruchomieniem systemu SMK.

W kolejnych latach zgłoszenia do LEK albo LDEK będą przyjmowane w następujących terminach:
- do 15 lipca roku kalendarzowego, w którym jest przeprowadzany dany egzamin – w przypadku egzaminów zaplanowanych od 1 do 30 września;
- do 30 listopada roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzany dany egzamin – w przypadku egzaminów zaplanowanych od 1 do 28 lutego.

Wcześniejszy termin zgłoszeń do LEK i LDEK nie będzie miał konsekwencji
Wcześniejszy termin zgłoszeń do LEK i LDEK w sesji jesiennej w 2017 r.  nie przysporzy problemów absolwentom kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. Do rozpoczęcia następnego etapu rozwoju zawodowego (czyli obowiązkowego stażu podyplomowego) nie muszą oni zdawać LEK lub LDEK.

Absolwent kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego bezpośrednio po ukończeniu studiów może rozpocząć staż podyplomowy. W trakcie jego realizacji będzie mógł przystąpić do LEK i LDEK co najmniej dwukrotnie – jeszcze przed postępowaniem kwalifikacyjnym do specjalizacji.

Aby tegoroczni absolwenci uczelni medycznych mogli przystąpić do LEK lub LDEK w sesji jesiennej 2017 r., Ministerstwo Zdrowia poprosiło rektorów uczelni medycznych o przygotowanie wiosennej sesji egzaminacyjnej dla ostatniego roku kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego tak, żeby mogli oni złożyć wnioski do 30 czerwca.

Akt prawny: Ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 27 listopada 2015 r. poz. 1991 z późn. zm.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   Centrum Egzaminów Medycznych  

POLECAMY W SERWISACH