PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto edukuj kobiety w ciąży! To wniosek z badań GUMed

Autor: Ewa Nieckuła • Źródło: en
10-11-2016, 11:02
Dentysto edukuj kobiety w ciąży! To wniosek z badań GUMed Ciąża to niezwykle ważny okres, także z punktu widzenia stomatologa (fot. pixabay)
Podczas ciąży zwiększa się ryzyko problemów stomatologicznych. A to z powodu zaniedbań higienicznych, zmian hormonalnych, dietetycznych oraz nasilonych nudności i wymiotów. Świadoma tych problemów kobieta może skutecznie ochronić siebie, ale także planowane lub już urodzone dziecko przed chorobą próchnicową. Co o tym wiedzą kobiety ciężarne - mówi portalowi infoDENT.24.pl lekarz dentysta  Agnieszka Kuchta z Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed, która prowadziła badania na ten temat we współpracy z prof. Barbarą Kochańską,  kierownikiem Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej GUMed.

Ewa Nieckuła infoDENT24.pl: Idealna sytuacja to taka, w której kobieta planująca ciążę idzie do stomatologa, a nie tylko ginekologa.
Agnieszka Kuchta Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed:
W ramach Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej GUMed, którego opiekunem jest pani profesor Barbara Kochańska prowadziłam badania ankietowe wśród kobiet w ciąży ze szkół rodzenia i pacjentek poradni „K” z rejonu Trójmiasta (w sumie 100 uczestniczek w wieku 18-45 lat).

Badane kobiety podzieliłyśmy na trzy grupy w zależności od liczby urodzonych dzieci i sprawdzałyśmy czy świadomość ciężarnych, dotycząca zdrowia jamy ustnej, zwiększała się wraz z kolejnymi doświadczeniami, jakie niesie za sobą wychowywanie dzieci.

Opieką stomatologiczną objętych było 87 proc. kobiet, które były w pierwszej ciąży, nieco mniej, bo 79 proc. wieloródek. Na pytanie, czy została przeprowadzona sanacja jamy ustnej, twierdząco odpowiedziało 69 proc. wieloródek i 78 proc. kobiet, które były po raz drugi w ciąży. Nie jest to zadowalający wynik - przy obecnej dostępności leczenia stomatologicznego, odsetek kobiet ciężarnych z przeprowadzoną sanacją jamy ustnej powinien być wyższy. Przyszłe matki powinny być bardziej świadome konsekwencji braku sanacji jamy ustnej, obecności w niej procesu zapalnego.

Czy kobiety w drugiej i kolejnej ciąży były bardziej wyczulone na kwestie zdrowia jamy ustnej niż pierworódki?
Agnieszka Kuchta: Z analizy wyników badania taka zależność nie wynika i to niestety są niepokojące dane. Część kobiet nie szuka informacji na temat zdrowia jamy ustnej, a inne  nie wdrażają przekazanych przez lekarza dentystę zaleceń zdrowotnych. Matki przede wszystkim troszczą się o zdrowie dziecka i swoje, a stan jamy ustnej schodzi na dalszy plan. Co jest do pewnego stopnia zrozumiałe. Jednak niepokoi fakt, że brakuje im świadomości, jak ważne są ich zachowania wobec nowo narodzonego dziecka.

Profilaktykę choroby próchnicowej należy prowadzić już od pierwszych dni po porodzie i pozostaje to w gestii matki oraz wszystkich opiekunów dziecka. Niestety jest to temat zupełnie pomijany w edukacji ciężarnych. O ile same podczas ciąży poświęcają zwykle więcej czasu na higienę jamy ustnej i bardziej zwracają uwagę na zdrową dietę, to zupełnie nie wiedzą, jak prawidłowo zachowywać się wobec dziecka.

Lek. dent. Agnieszka Kuchta podczas prezentacji wyników swojego badania na kongresie FDI w Poznaniu 

Większość tych kobiet przecież leczy zęby podczas ciąży, a mimo to niczego nie dowiadują się u swojego stomatologa?
Agnieszka Kuchta: Wizyty u stomatologa są najlepszą okazją do przekazania informacji na temat profilaktyki choroby próchnicowej u małych dzieci, ale najwyraźniej takie rozmowy z pacjentkami są rzadkością. Do takiego wniosku można dojść analizując rezultaty badań innych autorów. Wynika z nich, że najczęściej źródłem informacji bywają: literatura fachowa, internet, prasa, czasami osoby spotkane w szpitalu i przychodni. Najrzadziej są nim lekarze dentyści i ginekolodzy.

Na co podczas wizyty stomatologicznej kobiety ciężarnej powinien zwrócić uwagę dentysta?
Agnieszka Kuchta: Z moich badań wynika, że tylko  co trzecia kobieta w drugiej ciąży wie, że dziecko rodzi się z jałową jamą ustną. Kiedy jama ustna dziecka zostanie  zasiedlona przez bakterie próchnicotwórcze, zależy w dużej mierze od tego, na ile matka lub inna osoba opiekująca się dzieckiem będzie przestrzegała zasady, by nie oblizywać smoczka lub gryzaka dziecka, nie całować go w usta, nie oblizywać jego łyżeczki. Ponad połowa badanych nie wiedziała, że nie wolno tego robić! Dużym zaskoczeniem dla kobiet była też informacja, że dziecko po raz pierwszy powinno trafić do dentysty przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Jakie są inne rażące zaniedbania, o których dentysta powinien mówić?
Agnieszka Kuchta:
Aż 36 proc. kobiet w drugiej ciąży i 60 proc. pierworódek szczotkuje zęby tuż po incydencie wymiotów.


Prof. Barbara Kochańska prowadzi koło naukowe studentów stomatologii GUMed

To niedobrze?
Prof. Barbara Kochańska Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed: Kwaśne środowisko nie sprzyja uzębieniu, powodując erozję powierzchownych struktur szkliwa. Szkliwo zębów w kontakcie z kwasem żołądkowym, który pojawia się w jamie ustnej podczas nawracających wymiotów, ulega demineralizacji i jest bardziej wrażliwe na działanie czynnika mechanicznego. Jeżeli bezpośrednio po incydencie wymiotów, kobieta zaczyna starannie i mocno szczotkować zęby, często używając do tego past z zawartością środków ściernych, dochodzi do utraty powierzchownych struktur szkliwa.

Początkowo te uszkodzenia są delikatne, jednak z czasem może dochodzić do powstawania ubytków na powierzchni zęba. Bezpośrednio po wymiotach najlepiej jest dokładnie przepłukać jamę ustną na przykład wodą lub roztworem sody oczyszczonej – pozwoli to nie tylko oczyścić, ale również zobojętnić środowisko jamy ustnej. Natomiast szczotkowanie zębów bezpośrednio po wymiotach nie jest wskazane.

Na co jeszcze w rozmowie z ciężarną pacjentką dentysta ma zwracać uwagę?
Agnieszka Kuchta: Na pewno warto mówić o błędach dietetycznych. Do najczęściej spotykanych należy zbyt częste spożywanie różnego rodzaju przekąsek, bo taki zwyczaj także wywołuje częste niekorzystne zmiany w środowisku jamy ustnej. Do ciągłego podjadania przyznało się 84 proc. kobiet w pierwszej ciąży i 52. proc w drugiej ciąży. Ponadto 3-10 proc. ciężarnych paliło papierosy. Na szczęście żadna z kobiet nie piła alkoholu.

Co kobiety wiedzą na temat pielęgnacji zębów u małych dzieci informujemy w tekście:  Matka może zapobiec próchnicy u dziecka, ale nie wie jak - wskazują badania GUMed

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH