PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta nie fryzjer, a więc o czym rozmawiać z pacjentką

Autor: miro • Źródło: ms
18-08-2016, 07:52
Dentysta nie fryzjer, a więc o czym rozmawiać z pacjentką Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rozmowa z pacjentką tak naprawdę nie jest rozmową, a w długich fragmentach monologiem. Okazuje się, że większość kobiet, siadających na fotelu dentystycznym, niewiele wie o ważnych i mniej ważnych aspektach zdrowia jamy ustnej. Kilka wątków wartych poruszenia przedstawia lek. dent. Tomasz Łukasik z Dentim Clinic w Katowicach.

Bóle zębów mogą nasilać się podczas miesiączki - PRAWDA
Wrażliwość kobiet na ból zmienia się wraz z fazami miesięcznego cyklu. Zmiana stężenia hormonów we krwi, a dokładnie estrogenów i progesteronu może potęgować nieprzyjemne odczucia bólowe. - Podczas miesiączki oraz na kilka dni przed jej rozpoczęciem poziom estrogenów we krwi jest zdecydowanie mniejszy niż przez resztę cyklu, co powoduje, że organizm wydziela mniej endorfin, które są odpowiedzialne za maskowanie bólu.

- Nie należy jednak w tym czasie rezygnować z wizyty u dentysty. Jeśli pojawią się jakiekolwiek bóle zębów, warto jak najszybciej odwiedzić stomatologa. Niewskazane mogą być jedynie zabiegi związane z wystąpieniem krwawienia, czyli np. usunięcie zęba. W takim przypadku warto odczekać z ich wykonaniem do około siedmiu dni po zakończeniu miesiączki - mówi lek. dent. Tomasz Łukasik z Dentim Clinic w Katowicach.

Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować grzybicę jamy ustnej - PRAWDA
Niektóre leki antydepresyjne, nasercowe oraz antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Stosowanie doustnej antykoncepcji w niektórych przypadkach skutkuje również grzybicą jamy ustnej, która nieleczona może zaatakować cały organizm.

- Zmiany hormonalne, jakie niesie za sobą stosowanie doustnej antykoncepcji, ma bardzo często wpływ na zdrowie jamy ustnej. Może również sprzyjać rozwojowi drożdżaków powodujących grzybicę. Bardzo niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o tej chorobie, jest biały nalot pojawiający się najczęściej na tylnej części języka. Dodatkowo towarzyszy jej często metaliczny posmak na języku oraz nieprzyjemne pieczenie. Jeśli zauważymy jeden z tych niepokojących objawów, warto jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty  – radzi Tomasz Łukasik.

Chore dziąsła mają wpływ na płodność - PRAWDA
Wpływ na płodność kobiety ma m.in. styl życia. Okazuje się również, że za brak efektów podczas starań o dziecko mogą być odpowiedzialne chore zęby oraz dziąsła.

- Zanim zdecydujemy się na macierzyństwo, najlepiej jest wcześniej zdiagnozować stan zdrowia jamy ustnej. Możemy to zrobić wykonując m.in. RTG panoramiczne, które pozwala na wczesne wykrycie wszelkich stanów zapalnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ infekcje bakteryjne z czasem przedostają się do krwiobiegu, zwiększając ryzyko wielu chorób, w tym układu rozrodczego – ostrzega ekspert Dentim Clinic.

Po zajściu w ciążę nie wolno leczyć zębów – MIT
To nieprawda, że w ciąży nie można leczyć zębów - jest wręcz przeciwnie. Kontrola dentystyczna w czasie ciąży to podstawa, a nieleczone zęby oraz chore dziąsła mogą wpływać na rozwój płodu i skutkować takimi konsekwencjami jak zakażenie bakteryjne noworodka lub przedwczesny poród.

SŁOWA KLUCZOWE
Dentim Clinic   Tomasz Łukasik  

POLECAMY W SERWISACH