PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta a przemoc wobec dziecka: uczelnie odpowiadają na apel RPD

20-06-2013, 00:01
Na apel Rzecznika Praw Dziecka do rektorów uczelni medycznych i innych instytucji kształcących lekarzy o wprowadzenie do programu nauczania problematyki przemocy odpowiedziało już kilka placówek. Także na wydziałach stomatologii będą odbywały się tego typu zajęcia.

- Zarówno informowanie o podejrzeniu stosowania przemocy wobec dziecka, jak i pomoc, nie tylko o charakterze medycznym, jest przede wszystkim moralnym i zawodowym obowiązkiem lekarza - stwierdza prof. Jan Duława w piśmie do RPD. - Zaangażowanie lekarzy i ich wola działania w kierunku pomocy społecznej i prawnej odgrywają bardzo istotną rolę w stosunku do dziecka krzywdzonego.

CMKP również "za"

Do placówek, które zamierzają włączyć do programu nauczania wiedzę z zakresu rozpoznawania przemocy wobec dzieci dołączy także CMKP. Dyrektor tej placówki prof. Joanna Jędrzejczak zapowiedziała wprowadzenie specjalnych kursów. Mają się one pojawić w nowelizowanych programach specjalizacyjnych.  - Rozpoczęliśmy już prace nad nowelizacją i przygotowaniem kolejnej edycji programów specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów - to dobry moment i okazja do uzupełnienia programów kształcenia lekarzy o wiedzę poświęconą zagadnieniom przemocy wobec dzieci i zasadom współpracy z instytucjami zajmującymi się przeciwdziałaniem takiej przemocy uważa prof. Joanna Jędrzejczak. Zapowiedziała ona, że zwróci się do zespołów ekspertów przygotowujących programy kursów o wprowadzenie do nich zajęć na ten temat. Chciałaby także zorganizować osobne kursy podyplomowe dla lekarzy różnych specjalności, wyłącznie poświęcone zagadnieniom przemocy wobec dzieci.

- Wyrażam nadzieję, że nasze wspólne działania, poświęcone dobru dzieci, znacząco przyczynią się do poprawy ich ochrony   twierdzi RPD dyrektor CMKP.

Dotychczas w Polsce ani razu nie zdarzyło się, aby stomatolog poinformował o przemocy wobec dzieci. Tymczasem np. w Norwegii, tylko w ubiegłym roku było 550 takich przypadków. Tam jednak już 10 lat dentyści uczeni są jakie objawy mogą świadczyć o przemocy (m.in. urazy zębów, kości i błony śluzowej) i jak należy się w takiej sytuacji zachować.
Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   rzecznik praw dziecka   Marek Michalak   Wydarzenia   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH