• Badania potwierdziły związek pomiędzy nawrotami zapalenia stawów a zapaleniem przyzębia
  • Dowodem były ślady bakterii periodontogennych u pacjentów chorych na RZS
  • Potwierdzenie istnienia tego związku może otworzyć drogę do nowych terapii tej autoimmunologicznej choroby zapalnej, która atakuje wyściółkę stawów i może powodować wiele innych problemów ze zdrowiem, np. kardiologicznych

Chore dziąsła. Związek z zapaleniem stawów potwierdzony

Okazało się, że istnieje związek pomiędzy nawrotami zapalenia stawów a zapaleniem przyzębia.

Impulsem do przeprowadzenia serii eksperymentów było odkrycie przez Vicky Yao, biologa obliczeniowego z Rice University, śladów bakterii związanych z chorobami przyzębia w próbkach pobranych od pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Yao współpracowała z prof. Daną Orange oraz prof. Bobem Darnellem z Rockefeller University i Howard Hughes Medical Institute przy innym projekcie, który zajmował się zmianami w ekspresji genów podczas nawrotów reumatoidalnego zapalenia stawów.

 Śledzenie tego związku może pomóc w opracowaniu nowych terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, autoimmunologicznej choroby zapalnej, która atakuje wyściółkę stawów i może powodować problemy z sercem, płucami i oczami - sugerują autorzy badań.

Szansa na nowe terapie RZS

- Dane zebrane podczas eksperymentów na żywych organizmach, komórkach lub tkankach wyhodowanych na płytkach Petriego są naprawdę ważne dla potwierdzenia hipotez, ale jednocześnie dane te mogą zawierać więcej informacji, niż jesteśmy w stanie od razu uzyskać, wskazała Yao.

- Jedną z rzeczy, które pojawiły się, kiedy o tym dyskutowaliśmy, było to, jak fajnie byłoby przepisać jakiś płyn do płukania ust, który pomoże zapobiegać zaostrzeniom reumatoidalnego zapalenia stawów.