PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy problemy finansowe to wystarczający argument na okrojenie miejsc specjalizacyjnych?

Autor: miro • Źródło: ms
11-02-2022, 11:50
Czy problemy finansowe to wystarczający argument na okrojenie miejsc specjalizacyjnych? Ograniczenia w realizowaniu specjalizacji w chirurgii stomatologicznej Fot. AdobeStock
- Problemy finansowe Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie nie mogą być jedynym i wystarczającym argumentem, tłumaczącym ograniczenie programu specjalizacyjnego, realizowanego w tym podmiocie - ocenia prof. zw. dr hab. n. med. Mansur Rahnama, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Do argumentacji, jaka stała za odmową przyjęcia przez Uniwersytecką Klinikę Stomatologiczną w Krakowie trzech lekarzy dentystów na szkolenie specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim w dziedzinie chirurgii stomatologicznej (problemy finansowe UKS) - odniósł się prof. zw. dr hab. n. med. Mansur Rahnama, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Stwierdził on, że kwestia zaniżonych wycen procedur z zakresu chirurgii stomatologicznej, realizowanych w ramach NFZ - nie dotyczy wyłącznie Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie. Warunki są trudne i takie same dla wszystkich podmiotów, realizujących świadczenia chirurgii stomatologicznej w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, finansowanego przez NFZ.

Prof. Mansur Rahnama zwrócił jednocześnie uwagę na fakt, że takie jednostki jak UKS w Krakowie mają określone zadania i obowiązki, wynikające ze statusu jednostki akredytowanej do szkolenia specjalizacyjnego.

Jak wiadomo, Poradnia Chirurgii Stomatologicznej SP ZOZ Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie świadomie podjęła się prowadzenia specjalizacji w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, deklarując przy tym uruchomienie 12 miejsc akredytowanych.

W ocenie konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, niedopuszczalne jest zatem, aby wskazywane przez UKS problemy finansowe, były jedynym i wystarczającym argumentem, usprawiedliwiającym ograniczenie programu specjalizacyjnego. Nad taką decyzją nie można przejść do porządku dziennego.

Prof. Mansur Rahnama stoi na stanowisku, że podmiot leczniczy, prowadzący działalność w ochronie zdrowia, nie może wybiórczo usprawiedliwiać swoich decyzji przepisami ustawy o rachunkowości - ignorując jednocześnie inne, obowiązujące tego typu jednostki akty prawne, jak ustawę z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

Przypomnijmy, że 3 lutego publikowaliśmy materiał Specjalizacja: konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej interweniuje, w którym prof. zw. dr hab. n med. Mansur Rahnama zwrócił się do Małgorzaty Zadorożnej, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia z prośbą o podjęcie działań mających na celu umożliwienie zakwalifikowanym osobom - odbycie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej w trybie pozarezydenckim w UKS w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH