PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z opłatami za studia w trybie niestacjonarnym?

ms
30-09-2020, 15:07
Co z opłatami za studia w trybie niestacjonarnym? Czesne do korekty? (foto: pixabay)
Uniwersytety medyczne rozpoczynają naukę w nowym roku akademickim w systemie hybrydowym. To oczywiste, że w tej sytuacji studenci, uczący się w trybie komercyjnym, pytają o wysokość czesnego.

Do najdroższych studiów w Polsce należą te odbywające się na kierunkach stomatologicznych. Nierzadko kwoty do zapłaty sięgają 50 tys. za rok nauki. Nic zatem dziwnego, że płacący za przywilej studiowania pytają, czy w związku ze zmianą trybu nauczania nie powinny ulec obniżeniu kwoty czesnego.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że decyzja o formie kształcenia należy do władz uczelni medycznych. Możliwe jest kształcenie stacjonarne, zdalne i hybrydowe.

Z kolei zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w roku akademickim 2020/2021 uczelnie powinny realizować mieszany model kształcenia, w którym część zajęć dydaktycznych prowadzonych jest na odległość.

Studenci medycyny uważają, że czesne powinno być obniżone zgodnie ze zmniejszonym udziałem zajęć stacjonarnych. Chodzi przede wszystkim o ćwiczenia praktyczne, które dla studentów stomatologii mają pierwszorzędne znaczenie.

Wydaje się, że uczelnie medyczne niechętne będą jakimkolwiek negocjacjom cenowym, gdyż zmiana zasad kształcenia w pierwszej kolejności dotyczyć ma zajęć teoretycznych, które mogą być z powodzeniem prowadzone na odległość. Hybrydowa forma kształcenia ma nie wpłynąć na realizowanie zajęć praktycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
uczelnie medyczne   studenci stomatologii   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH