
- VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne odbędą się w hotelu Narvil w Serocku od 16 do 18 czerwca
- Udział w MSS, wśród ok. 50 wykładowców, zapowiada sześciu konsultantów krajowych w dziedzinach ściśle związanych ze stomatologią
- O potencjale naukowym i innych atrakcjach VII MSS opowiada dr n. med. Dariusz Paluszek wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Rady, animator VII MSS
infodent24.pl: Najlepsi specjaliści, przemyślany program i unikatowa atmosfera to żelazna triada informująca o każdej konferencji zorganizowanej w Polsce z myślą o lekarzach dentystach. Co można powiedzieć o VII Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych, żeby nie popaść w sztampę i nie powtarzać banałów, które nie mówią nic o organizowanym wydarzeniu?
Dr n. med. Dariusz Paluszek wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący Komisji Stomatologicznej tej Rady, animator VII MSS: Proszę pytać.
infodent24.pl: Zacznijmy zatem od czegoś prostego. Od listy obecności. Coraz częściej słyszy się, że na Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych po prostu trzeba być. Który z wykładowców VII edycji MSS wyznaje taką zasadę?
Dariusz Paluszek: Jest ich wielu. Nie powiem zaskakująco wielu, bo o zaskoczeniu nie może być mowy. Program zaczęliśmy konstruować tuż po zakończeniu VI edycji MSS. Nie chcę przez to powiedzieć, że długi czas negocjacji niezawodnie zapewnia sukces w zapraszaniu gości. To byłoby zbyt daleko idące uproszczenie. W dodatku fałszywe. Konkretami są nazwiska wiele znaczące nie tylko w polskiej stomatologii. Cenimy każdego z gości, którzy będą stanowili o sile tegorocznych Mazowieckich. Niestety nie mam dobrego pomysłu w jakiej kolejności ich wymienić.
infodent24.pl: Zastosujmy zatem klucz ze szkolnego dziennika.
Dariusz Paluszek: Zgoda, ale ostrzegam, że będzie to lista nazwisk z dziennika bardzo licznej klasy.
Agenda VII Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych
infodent24.pl: W takim razie wprowadźmy korekty i zainteresowanych odeślijmy do agendy VII Mazowieckich, a poprzestańmy na konsultantach krajowych w obszarze stomatologii, oczywiście w tym przypadku zastosujmy także kolejność alfabetyczną.
Dariusz Paluszek: To znacznie ułatwia zadanie, ale i tak nie wyczerpuje zagadnienia. Z pewnością funkcja konsultanta krajowego ma znaczenie. Po pierwsze każdy z nich posiada określony dorobek w pewnym obszarze stomatologii i to zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej – zawodowej. Po drugie konsultanci krajowi, ale także wojewódzcy pełnią funkcje umożliwiające i obligujące ich do działania na styku z organami władzy odpowiedzialnej za opiekę stomatologiczną w Polsce.
Wyobrażam sobie, że wielu lekarzy dentystów chciałoby podczas VII MSS nie tylko uścisnąć dłoń tym, którzy mają większy niż inni wpływ na to co dzieje się w polskiej stomatologii. To wymarzona okazja, aby w niekrępującej atmosferze zadać pytanie, przedstawić wątpliwość, zasugerować rozwiązanie tym, którzy mają w wykazie obowiązków wpisane kształtowanie polityki zdrowotnej w zakresie jamy ustnej.
Gośćmi Mazowieckich będą zatem m.in.: prof. dr hab. n. med. Renata Górska - periodontologia; prof. dr hab. n. med. Beata Kawala - ortodoncja; prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek - stomatologia zachowawcza z endodoncją; prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk - stomatologia dziecięca; prof. zw. dr hab. n. med. Mansur Rahnama - chirurgia stomatologiczna; dr hab. n. med. Mariusz Szuta - chirurgia szczękowo – twarzowa. To grupa konsultantów krajowych. Ważne jest jednak i to, że w zasadzie każdy z nich stoi także na czele szeregu szacownych towarzystw naukowych.
infodent24.pl: Faktycznie taki zestaw nazwisk nie tylko robi wrażenie, ale budzi ciekawość o sposób doprowadzenia do tak wyraźnej koincydencji w kalendarzach osób mających większość terminów zaplanowanych co najmniej na rok do przodu.
Dariusz Paluszek: Uchylę się od odpowiedzi, przede wszystkim dlatego, że mi - jako organizatorowi - nie wypada mówić o kuluarach negocjacji.
infodent24.pl: Zaryzykujmy zatem taką oto tezę. W czerwcu – niezależnie od pozycji zawodowej - powinno się być w hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku po to, aby uczestniczyć w Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych. Podobnie jeździ się w marcu do Kolonii na IDS (Dental industry and Dental Trade Fair). Oficjalnie mówi się, że jest to w dobrym tonie. Nieoficjalnie wiadomo, że w niektórych miejscach warto bywać, czasami nawet bez konkretnego celu.
Dariusz Paluszek: Nie ukrywam, że chcielibyśmy, aby rozważając korzyści, lekarze dentyści, zaczynali układać plan obecności na konferencjach naukowych właśnie od Mazowieckich. W podjęciu takiej decyzji ułatwić powinna chociażby agenda tegorocznych MSS.
infodent24.pl: Idąc choćby tropem dziedzin stomatologii, reprezentowanych przez konsultantów krajowych, można dojść do przekonania, że jedna osoba nie jest w stanie wykorzystać w stu procentach wiedzy przekazywanej w trakcie Mazowieckich. Nie można w jednym czasie uczestniczyć w kilku równolegle prowadzonych wykładach i szkoleniach.
Dariusz Paluszek: Zadaniem organizatorów jest takie ułożenie programu, żeby każdy w sposób maksymalny mógł czerpać wiedzę w zakresie, który go szczególnie interesuje. Staramy się, aby formuła Mazowieckich stwarzała wiele okazji do nieformalnych spotkań z wykładowcami, którzy służyliby swoją wiedzą także poza salą konferencyjną. Nie ukrywam, że szczególnie zależy nam na wdrożeniu niepisanej zasady, iż MSS jest najlepszą okazją do prowadzenia z prelegentami swobodnych rozmów off record na tematy nurtujące lekarzy dentystów i to nawet wówczas jeśli będą one odbiegać od głównego tematu wykładu.
Atmosfera trzydniowego Hyde Parku w hotelu Narvil może jest zbyt odważną paralelą, ale faktycznie zależy nam na swobodzie wypowiedzi i dyskusji niezależnie od poruszonego zagadnienia.
infodent24.pl: Fakt, tematów istotnych dla lekarzy dentystów nie zabraknie. W dużej mierze program będzie dotyczył nauk reprezentowanych przez krajowych konsultantów. Chociażby z tego względu każdy lekarz dentysta powinien rezerwować czas w połowie czerwca, aby znaleźć się w Serocku pod Warszawą. Nie ma bowiem w branży chyba nikogo, kto powiedziałby, że tematyka MSS nie zawiera zagadnień interesujących go w sposób szczególny. Bez żadnej złośliwości zapytam jednak - co poza tym?
Dariusz Paluszek: Zakłopotania po mojej stronie nie będzie. Wręcz przeciwnie chciałbym poinformować uczestników naszej konferencji, że uzyskają solidną dawkę wiedzy na przykład w zakresie radiologii. Zapraszamy na wykłady dr hab. n. med. Kornela Krasnego z wykładem Obraz radiologiczny a obraz kliniczny – pułapki stomatologiczne okiem biegłego sądowego; dr n. med. Annę Pogorzelską: Diagnostyka radiologiczna zębów zatrzymanych; prof. dr hab. n. med. Kazimierza Szopińskiego: Diagnostyka obrazowa chorób stawów skroniowo-żuchwowych.
Zajmiemy się także zagadnieniami z zakresu rehabilitacji: ZUS w ramach profilaktyki przeciwrentowej. Tematykę tę przybliży lek. Piotr A. Winciunas.
Powiemy jak podejść do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, aby nie dać się zwariować.
Z pomocą dr n. med. Adama M. Pietrzaka, mgr Kingi J. Karczewskiej przedstawimy propozycje postępowania w sytuacji kryzysowej w gabinecie stomatologicznym.
Tak więc wiele dziać się będzie także poza sferą stomatologii: zachowawczej, protetyki, periodotologii, endodocji, chirurgii, geriostomatologii i stomatologii dziecięcej.
Siła Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych
infodent24.pl: No właśnie. Postawmy w tym miejscu, tak uwielbiany przez dziennikarzy, przecinek i wróćmy na chwilę do zagadnień opisanych specjalizacjami przynależnymi stomatologii. Czy można pokusić się o wskazanie okrętu flagowego Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych?
Dariusz Paluszek: Okrętu pewnie nie, a to z tego względu, że cała naukowa armada MSS ma niebagatelną siłę rażenia i to nie tylko w obszarze specjalizacji. Wymienię dla przykładu chociażby sesję gerostomatologii, którą poprowadzi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej.
O wybranych zagadnieniach leczenia endodontycznego pacjenta senioralnego opowie prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski. Z problemami onkologicznymi pacjentów w starszym wieku zmierzy się dr. hab. n. med. Mariusz Szuta.
Wybrane aspekty leczenia ortodontycznego osób starszych przybliży dr hab. n. med. Ewa Czochrowska.
Leczeniem implantoprotetycznym pacjenta senioralnego zajmą się lek. dent. Magdalena Jaszczak-Małkowska, lek. dent. Olga Petruszka.
Adhezję w aspekcie uzębienia osób starszych przedstawi dr n. med. Marcin Aluchna.
Jeśli chodzi o specjalizacje, to zapewniam, że każdy stomatolog będzie miał okazję wysłuchać wykładu ze swojej dziedziny. Wspólną cechą prezentacji są osoby wykładowców. To bez wątpienia autorytety w obszarze stomatologii, a szczególnie w zakresie specjalizacji, którą reprezentują. Wspomnę tylko chociażby o wykładzie prof. dr hab. n. med. Haliny Pawlickiej zatytułowanym Evidence-Based Dentistry – mechaniczne opracowanie kanałów.
Dodam jeszcze, że obecność konsultantów krajowych, ale nie tylko ich, bo gościć także będziemy konsultantów wojewódzkich, to obietnica uzyskania z pierwszej ręki aktualnych wytycznych w wielu dziedzinach stomatologii. Z pewnością nie powinna to być wiedza tajemna, ale wielu lekarzy dentystów wciąż ma wątpliwości czy pracuje według aktualnych standardów, bo te - może nie nieustannie - ale systematycznie się zmieniają. Najnowsza wiedza dostępna będzie dla każdego z uczestników MSS.

Czytaj więcej
Witamina D chroni dzieci przed próchnicą. Dowody naukoweSamorząd aktywny w szkoleniach
infodent24.pl: Faktem jest że lekarze dentyści są grupą, która kształci się najbardziej intensywnie i to nie ze względu na - w zasadzie - nieformalny wymóg zdobywania punktów edukacyjnych, których w przypadku MSS jest aż 25.
Dariusz Paluszek: Intensywne uczestnictwo w konferencjach, szkoleniach, kursach podyktowane jest potrzebą doskonalenia warsztatu, a ten w przypadku stomatologii od lat znajduje się na szybkiej ścieżce rozwoju. Nic nie wskazuje na to, że trend wyhamuje i nie będzie już zmuszał do tak intensywnego rozwoju zawodowego. To dzieje się niejako obok oficjalnych specjalizacji i innych form aktywności zawodowych w ramach publicznej ochrony zdrowia.
infodent24.pl: No właśnie Nie macie pytań o wsparcie w tych kwestiach ze strony samorządu lekarskiego? Proszę nie mówić tylko: nie pytaj co samorząd może zrobić dla ciebie, spytaj co ty możesz zrobić dla samorządu. Od tego roku każdy płaci drastycznie podniesione składki. Jest to właśnie dobra okazja do zadawania pytań o bilansowanie stron rachunku Winien i Ma.
Dariusz Paluszek: W przypadku Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych takich okazji będzie bardzo dużo. Stomatolodzy z ORL w Warszawie stawią się licznie w hotelu Narvil - nie po to, aby przekonywać lekarzy dentystów, że wszystko funkcjonuje w sposób optymalny, ale żeby zastanowić się czego należałoby się podjąć, co można by zrobić lepiej, a nawet ustalić czego nie robić. Niech mi wolno także posłużyć się frazesem. Chcemy pochylać się nad problemami koleżanek i kolegów, ale dajcie nam na to szansę. Taką, możliwe, że jedną z lepszych okazji - będą Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne.

Czytaj więcej
Przegrana walka o pogotowie stomatologiczne w Elblągu?Ogólnopolskie Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne
infodent24.pl: No właśnie Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. Taka nazwa, słusznie lub nie, jednoznacznie wskazuje na regionalny charakter tego wydarzenia.
Dariusz Paluszek: W tym przypadku niesłusznie. Być może taki zamysł towarzyszył organizatorom pierwszej edycji Mazowieckich. Od kilku lat formuła jest znacznie szersza. W żaden sposób nie ograniczamy się do wymiaru tego co dzieje się w stomatologii na Mazowszu. Dlatego też usilnie zapraszamy koleżanki i kolegów z całej Polski do uczestnictwa w naszym wydarzeniu. To oczywiste, że nie ma stomatologii: środkowej, zachodniej, wschodniej, południowej, bądź północnej Polski. Mogą być specyficzne problemy związane z funkcjonowaniem w zawodzie, na przykład w dużych aglomeracjach i mniejszych ośrodkach, ale z pewnością nie w wymiarze makroregionów. To sztuczny, nie wnoszący wiele podział.
infodent24.pl: Podział może wynikać już z tego, że członkowie OIL w Warszawie zapłacą za udział w Mazowieckich o 15 proc. mniej niż inni.
Dariusz Paluszek: To wynika z dopłat naszej Izby do pobytu w pięciogwiazdkowym, rzec można kultowym hotelu Narvil. Zapewniam, że trzydniowy pobyt w tym urokliwym miejscu i tak kosztować będzie każdego z uczestników MSS mniej niż gdyby rezerwował on miejsce w hotelu indywidualnie. Poza tym nie ma konieczności korzystania z noclegów, a wówczas karta uczestnictwa kosztuje dla każdego tyle samo.
infodent24.pl: Pewnie to także zasługa umów sponsorskich. Wciąż jest duże zainteresowanie ze strony firm z branży, żeby zaprezentować się podczas tego typu wydarzeń? Chodzą wszak słuchy, że na skutek ograniczeń okresu pandemii wielu odkryło, że internet jest wystarczającą platformą promocji.
Dariusz Paluszek: Internet jest znakomitą formą autoprezentacji, ale nie zastąpi kontaktów międzyludzkich. Mam nadzieję, że przekonałem do potencjału MSS jako imprezy integrującej środowisko lekarzy dentystów. Będziemy się spotykali nie tylko na salach wykładowych i podczas mniej formalnych rozmów w kuluarach. Zadbaliśmy o wydarzenia towarzyskie, które bez nadmiernego zadęcia, w stonowanej atmosferze pozwolą na odświeżenie, nawiązanie nieformalnych kontaktów pomiędzy uczestnikami branży. Zapewniam, że taka formuła jest sto razy bardziej efektywna niż posty, czaty i webinaria.
Szereg firm z branży stomatologicznej to rozumie i dlatego chce być z nami w hotelu Narvil. To cieszy.
infodent24.pl: Podstolik naukowy, podstolik samorządowy, podstolik systemowy, podstolik biznesowy. Nie kusi wydanie Białej Księgi VII MSS, czy chociażby napisanie dezyderatu wyrażającego jednolite stanowisko reprezentantów naukowego panteonu branży stomatologicznej? Spraw do załatwienia, a przynajmniej do nagłośnienia jest bez liku.
Dariusz Paluszek: Przede wszystkim chcemy być użyteczni dla członków korporacji zawodowej. Nie sądzę, aby pisanie odezw było w ich przekonaniu najpilniejszą potrzebą. Skupmy się na pomocy merytorycznej, w miarę możliwości - prawnej i organizacyjnej. I róbmy to z przekonaniem, w pełni profesjonalnie, a nie na zasadzie odhaczania check listy.
W centrum naszej uwagi jest i będzie każdy uczestnik MSS. Chcemy każdemu z osobna powiedzieć: stawiamy na egalitaryzm. Wszyscy mamy w gruncie rzeczy podobne problemy do rozwiązania, z tym że ktoś przepracował je być może nieco wcześniej, ktoś jeszcze tego nie uczynił. W postaci MSS mamy platformę , dzięki której może być nam wszystkim łatwiej. Wszyscy jesteśmy lekarzami.
Szczegóły: VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne
DO POBRANIA
-
VII-MSS-2.pdf
31,59 KB Prezentacja PDF
Komentarze