PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brak papieru na dyplomy. Tymczasowe zaświadczenia o zdaniu egzaminu specjalizacyjnego

Autor: nieck • Źródło: cem.edu.pl
29-07-2022, 14:49
Brak papieru na dyplomy. Tymczasowe zaświadczenia o zdaniu egzaminu specjalizacyjnego Tymczasowe zaświadczenie pozwoli podjąć pracę lekarzom Fot. Shutterstock
Braki papieru w Polsce spowodowały, że lekarze i lekarze dentyści nie otrzymują dyplomów mimo zdania egzaminu specjalizacyjnego. W efekcie nie mogą przystąpić do pracy. Centrum Egzaminów Medycznych znalazło rozwiązanie problemu.
  • Centrum Egzaminów Medycznych poinformowało, że będzie wydawać tymczasowe zaświadczenia zamiast dyplomów  potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania tytułu specjalisty
  • Taki dokument będzie mógł uzyskać każdy lekarz i lekarz dentysta, który zda egzamin specjalizacyjny
  • Powodem wprowadzenia tymczasowego rozwiązania są braki papieru, z którego wykonuje się dyplomy

Egzamin specjalizacyjny zdany. Lekarzom nie wydaje się dyplomów.

Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie dr n. med. Hubert Bogacki, skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo w sprawie opóźnień w wydawaniu dyplomów lekarzom i lekarzom dentystom, którzy zdali Państwowy Egzamin Specjalizacyjny.

Takie sygnały spływają do ORL w Szczecinie. Sytuacja ta w szczególności dotyczy lekarzy ze Szczecina i woj. zachodniopomorskiego, jednak z dużym prawdopodobieństwem dzieje się tak w wielu innych miastach w Polsce. Za ten stan rzeczy, w opinii wiceprezesa ORL w Szczecinie odpowiada decyzja podjęta w resorcie zdrowia i związana z brakiem papieru.

Dr Bogacki kieruje do ministra zdrowia prośbę o potwierdzenie  informacji, że problem z otrzymaniem dyplomu wynika  z brakami papieru w kraju. Taką właśnie odpowiedź uzyskał w Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, gdy próbował w tej sprawie interweniować.

Na jak długo elektroniczne zaświadczenie zastąpi papierowy dyplom

Wiceprezes szczecińskiej ORL kieruje też do ministra zdrowia pytanie o rozwiązania prawne, które przewidują tymczasowe wyjście z sytuacji, w postaci wydania równoważnego wzoru dokumentów z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Właściwy dokument zaś może być przesłany później pocztą tradycyjną, proponuje dr Bogacki.

Zaletą takiego rozwiązania, byłoby natychmiastowe wejście na rynek pracy lekarzy specjalistów i znacznie skróciło kolejki pacjentów oczekujących na leczenie, wskazuje wiceprezes szczecińskiego samorządu lekarskiego.

Wniosek o tymczasowe zaświadczenie do CEM. Jak złożyć

W odpowiedzi na jego pismo na stronie Centrum Egzaminów Medycznych pojawiła się informacja z której wynika, że rzeczywiście brakuje nowych blankietów dyplomów. Zatem do czasu zażegnania problemu CEM będzie na wniosek lekarza wydawał zaświadczenie potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania tytułu specjalisty.

Wniosek o takie zaświadczenie można złożyć przez e-PUAP lub przesłać przesyłką pocztową.

Termin zgłoszeń do egzaminów, w których logowanie odbywa się przez system SMK (PES, PESF) oraz przez stronę CEM (FEW, LDEW, LEW) zostaje przesunięty do dnia 1 sierpnia 2022r. do godz. 24.00.

Gdzie jest problem. Skoro jednak jest papier na dyplomy?

W dyskusji głos też zabrała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oświadczając, że realizuje zamówienia na blankiety dyplomów specjalisty lekarza i lekarza dentysty zgodnie z uzgodnionymi terminami, wynikającymi z procesu technologicznego.

Spółka nie ma opóźnień w realizacji zamówienia i dokłada wszelkich starań, aby zamówione blankiety dyplomów zostały przekazane jak najszybciej.

źródło: cem.edu.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacja   egzamin   CEM  

POLECAMY W SERWISACH