PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Baza pytań z PES powinna być dostępna. Ważny wyrok NSA

Autor: miro • Źródło: NIL
19-12-2022, 11:45
Baza pytań z PES powinna być dostępna. Ważny wyrok NSA Pytania i odpowiedzi z PES powinny być jawne Fot. AdobeStock
Pytania z przeprowadzonych Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych (wraz z poprawnymi odpowiedziami) powinny zostać udostępnione przez Centrum Egzaminów Medycznych - wyrokował NSA.
 • Stanowisko dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi o nieudostępnianiu pytań (i poprawnych odpowiedzi) z przeprowadzonych PES - kłóci się z zasadą konstytucyjności, gdyż ogranicza dostęp do informacji publicznej - uznał NSA
 • NIL od szeregu lat wiodła z CEM spór o udostępnianie zainteresowanym pytań z PES. Dyrektor PES pozostawał nieugięty, wskazując na przepisy szczegółowe zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty
 • Oczekiwana jest zmiana stanowiska CEM w tej sprawie, po wyrokach WSA i NSA  

Wyrok NSA przybliża ujawnianie pytań z przeprowadzonych PES 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 14 grudnia 2022 r. skargę kasacyjną, wniesioną przez dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi od wyroku WSA w Łodzi z 28 września 2021 r., uznając, że wyrok ten był prawidłowy.

Spór NIL z CEM dotyczył tego czy pytania z PES należą do kategorii informacji publicznej. Jeśli tak, to należy je udostępnić zainteresowanym. Tymczasem dyrektor CEM dowodził, że art. 16rc ust. 7 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty jest przepisem szczególnym, ograniczającym dostęp do informacji publicznej.

Miała to być podstawa do odmowy udostępnienia pytań z przeprowadzonych już PES (wraz z poprawnymi odpowiedziami).

NIL dowodziła, że wskazane przepisy, ograniczające dostęp do pytań testowych wykorzystanych w PES, pozbawiony jest waloru konstytucyjności.

Oddalenie przez NSA skargi kasacyjnej dyrektora CEM oznacza uprawomocnienie się wyroku WSA w Łodzi. Wyrok ten zobowiązywał dyrektora CEM do rozpoznania wniosku NIL dotyczącego udostępnienia „historycznych” pytań z PES.

Główne watki sporu pomiędzy NIL - CEM o jawność pytań z PES 

Wyrok NSA jest ważnym wsparciem postulatu samorządu lekarskiego w długiej walce o jawność pytań z PES.

Przypomnijmy, że:

 • 15 lutego 2021 r. NIL zwróciła się do CEM z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej - treści pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami, wykorzystanych na potrzeby PES dla wszystkich specjalności, które odbyły się w latach 2016 - 2020
 • Dyrektor CEM nie zgodził się ze stanowiskiem NIL, powołując się na art. 16rc ust. 7 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który – według CEM - może być obalony jedynie na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
 • NIL odrzuciła to stanowisko i wniosła skargę na bezczynność dyrektora CEM do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
 • WSA w Łodzi 28 września 2021 r. stwierdził 
  - bezczynność dyrektora CEM
  - fakt wtórnej niekonstytucyjności przepisu art. 16rc ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (WSA uznał, że niekonstytucyjność przepisów, orzeczona przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 7 czerwca 2016 r., odnosi się także do treści obowiązującego art. 16rc ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty)
  sygn. akt II SAB/Łd 65/21
 • Dyrektor CEM 25 listopada 2021 r. wniósł skargę kasacyjną od wyroku WSA w Łodzi do NSA. Ten właśnie go ogłosił, po myśli NIL.
Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NIL   CEM   PES   NSA  

POLECAMY W SERWISACH