Athenea Dental Institute: polski ślad w master implantologii

infoDENT24.pl: Uniwersytety medyczne uginają się pod naporem aplikacji ze strony kandydatów na lekarzy dentystów. O znalezieniu się w programie specjalizacji po studiach stomatologicznych można pomarzyć. Kursy szkoleniowe, w których wykładowcami są uznani fachowcy, nie narzekają na frekwencję. Lekarze dentyści szkolą się na potęgę, daleko w tyle zostawiając pod tym względem koleżanki i kolegów lekarzy. Wydawać się może, iż w obliczu głodu specjalistycznej wiedzy organizowanie studiów podyplomowych z zakresu implantologii to przedsięwzięcie już na starcie skazane na sukces. Czy taki sam scenariusz dotyczy studiów podyplomowych na poziomie master - pytamy lek. dent. Radosława Maksymowicza kierownika polskiej edycji studiów podyplomowych Athenea Dental Institute.
Lek. dent. Radosław Maksymowicz: Sukces w żaden sposób nie zależy od decyzji uruchomienia tych czy innych studiów podyplomowych. Jest wiele prawdy w stwierdzeniu, że za prestiżem specjalistycznych szkoleń kryje się najlepsza wiedza i bogaty bagaż doświadczeń wykładowców – w równym stopniu znakomitych praktyków, jak i doskonałych nauczycieli. Znalezienie najlepszych specjalistów z predyspozycjami dydaktycznymi, którzy zaangażowaliby całe serce w proces kształcenia mniej doświadczonych lekarzy dentystów jest oczywiście możliwe, ale to zadanie ekstremalnie trudne. Realizacja celu warunkowana jest z reguły wykorzystaniem nieformalnych, koleżeńskich kontaktów. Bez bliskich związków ze światową czołówką implantologów pomysł realizowania wartościowego szkolenia specjalistycznego pozostanie tylko pomysłem.
infoDENT24.pl: W przypadku polskiej edycji ADI mamy jednak do czynienia z czymś więcej niż z pomysłem.
Lek. dent. Radosław Maksymowicz: Zbliżamy się do uruchomienia drugiej edycji studiów podyplomowych pod egidą Athenea Dental Institute, chcę powiedzieć tylko tyle, że udało się nam na dobre wystartować, chociaż określenie „udało się” jest co najmniej niefortunnym sformułowaniem. Mamy wiele mocnych kart, aby poważnie myśleć o sukcesie projektu. Podjęliśmy współpracę z Athenea Dental Institute – ośrodkiem naukowym, zrzeszającym znakomitości w zakresie implantologii, pochodzących głównie z: Hiszpanii, Włoch, a także z USA.
Było nam łatwiej prowadzić rozmowy o współpracy, gdyż Hiszpanie od początku wyrażali zainteresowanie znalezieniem w Polsce partnerów do uruchomienia prestiżowych studiów. Nie było przypadku w tym, że zwrócili się ze swoim pomysłem do dr. n. med. Mariusza Dudy. Każdy kto zna się na implantach, kojarzy to nazwisko, za którym kryje się organizacja specjalistycznych szkoleń w ramach Curriculum Implantologii Polskiego Stowarzyszenia Implanotologicznemu (PSI) i Duda Clinic College of Dental Medicine.
infoDENT24.pl: Master Implantologii Athenea Dental Institute, czyli co?
Lek. dent. Radosław Maksymowicz: Athenea Dental Institute ma mocne papiery na realizowanie prestiżowych studiów podyplomowych z zakresu implantologii, ale także ortodoncji. Te pierwsze wycenione zostały na 60 punktów ECTS, te drugie na 90. Oba kierunki są studiami dwuletnimi i oba odbywają się w ramach dwudziestu trzydniowych sesji (czwartek, piątek, sobota). Grupy szkoleniowe są elitarne także z uwagi na małą liczebność studentów. Co do zasady tworzymy grupy od 8 do 12 osób, to oczywiste ze względu na zakres, charakter szkolenia i poziom przekazywanej wiedzy.
W takim zespole scenariusz indywidualnych warsztatów nie jest tylko zapisanym planem, a rzeczywistym przebiegiem zdarzeń. Nawet covidowa rzeczywistość nie zmieniła w istotny sposób harmonogramu studiów. Stosując się do zaleceń epidemicznych w rygorze sanitarnym, cyklicznie spotykamy się w DentAR, aby realizować unikatowe procedury medyczne, aby systematyzować wiedzę, aby rozwiewać wątpliwości.
infoDENT24.pl: W ramach ADI - Rzeszów jest tylko jednym z elementów podyplomowych studiów?
Lek. dent. Radosław Maksymowicz: Athenea Dental Institute jest silny wyjątkowym potencjałem intelektualnym współpracujących z Instytutem wykładowców. Kadra naukowa ADI składa się ze specjalistów stanowiących o potencjale implantologii stomatologicznej w San Jorge University w Saragossie. Są wśród nich dr Javier González Lagunas, kierujący stowarzyszeniem chirurgów szczękowo-twarzowych w Hiszpanii, guru w zakresie schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych, chirurgii ortognatycznej, chirurgii przedprotetycznej, implantów dentystycznych i plastyki nosa.
Jest także dr Pablo Echarri alfa i omega w ortodoncji, wieloletni aktywista: Światowej Federacji Ortodontów (WFO), Amerykańskiego Stowarzyszenia Ortodontów (AAO), Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS), Europejskiego Towarzystwa Ortodoncji Lingwalnej (ESLO).
ADI daje możliwości komunikowania się z naukowcami nie tylko z europejskich ośrodków naukowych. Moce związki łączą Instytut ze specjalistami m.in. z USA. Globalne relacje w świecie nauk stomatologicznych są nie do przecenienia. Pojawiają się nowe źródła wiedzy, ośrodki uniwersyteckie realizują kolejne badania kliniczne, dynamicznie rozwija się materiałoznawstwo. Nie sposób jest zadekretować końca postępu. Mądre uczestnictwo w branży to otwartość na nowe produkty, na nowe techniki, na nowe metody implantacji. Horyzont jest zawsze przed nami. Przybliżamy go przed uczestnikami kolejnej edycji dwuletnich studiów, którą planujemy uruchomić w marcu 2021 r. Właśnie uruchomiliśmy zapisy.
infoDENT24.pl: Czym różni się potencjał absolwenta Master Implantologii ADI od umiejętności lekarza dentysty, który samodzielnie krok po kroku zdobywa szlify implantologa pracując we własnym gabinecie?
Lek. dent. Radosław Maksymowicz: Współczesna stomatologia oparta jest na kompleksowym planie leczenia. W tworzenie takiego scenariusza, optymalnego pod względem medycznym, ale także finansowym, powinien być zaangażowany specjalista, dla którego holistyczne podejście do pacjenta nie oznacza jedynie pustego podręcznikowego zwrotu. Musimy operować szeroką wiedzą ze znaczącym pierwiastkiem praktyki. Oczywiście nie sposób współczesnym wyzwaniom w stomatologii podołać w pojedynkę. Chodzi na przykład o zbudowanie zgranego zespołu, który rozważy i wdroży wszystkie aspekty leczenia. Stąd tak istotne jest chociażby zespojenie zaawansowanej wiedzy ortodontycznej z implantologią, a takie możliwości daje uczestnictwo w studiach ADI.
Chcemy zainspirować naszych studentów do samodzielnego pokonywania problemów, niezależnie od konkretnych warunków występujących w leczeniu implantologicznym. Wymóg przygotowania przez słuchacza ADI dysertacji naukowej nie jest sztuką dla sztuki. Mamy ambicje tak pokierować tokiem nauki, aby uczestnicy studiów master czuli się swobodnie nie tylko w roli odtwórcy, ale przede wszystkim twórcy zadomowionego w implantologicznym świecie. Publikacja naukowa jest świadectwem dobrze wykonanej praktycznej roboty.
Nie ma specjalizacji z zakresu implantologii stomatologicznej możemy jednak zagwarantować, że studenci po szkoleniu na poziomie master mają prawo czuć się dobrze przygotowani do pracy w implantologii. Po skończeniu szkolenia ADI nabyte umiejętności i wiedza pozwolą im na samodzielne rozwiązywanie różnych możliwych trudnych sytuacji, z jakimi zetkną się w trakcie pracy z pacjentem implantologicznym. Trudno przecenić tego typu poczucie wolności.
Zapraszamy do uczestnictwa w master implantologii każdego, dla kogo sensem rozwoju zawodowego jest pokonywanie ograniczeń poznawczych. Mamy wystarczający potencjał, aby te ograniczenia skutecznie eliminować.
Szczegóły widnieją na stronie ADI
Czytaj także:
Dr n. med. Mariusz Duda - wizyta u profesora wizytującego
Formuła 1 w implantologii


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT» Antybiotyk przed wszczepieniem implantu. Nie poprawia wyników leczenia. Dowody naukowe
techDENT» Dr n. med. Kornel Krasny prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej
eduDENT» Andrzej Szwarczyński na czele Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego?
newsDENT
-
Dentyści na WOŚP. Oferty dla pacjentów i … dentystów
lifeDENT -
Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT -
LDEK już 7 lutego 2023 r. Ważne tradycyjne dokumenty tożsamości
eduDENT -
Tak powinny wyglądać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Wskazania dla stomatologii
lexDENT -
Kiedy będzie obradowała Komisja Stomatologiczna NRL w 2023 r.
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Korekta punktacji ofert na leczenie stomatologiczne w konkursach NFZ
newsDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych
lexDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Pacjenci mają najwięcej uwag do ginekologii i stomatologii. Raport Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Spytkowice- Podhale, małopolskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Marki , mazowieckie -
lekarz dentysta
Działdowo, warmińsko-mazurskie