Merytoryczne wsparcie artykułu zapewnił portal Zielares - o witaminach, ziołach i zdrowym stylu życia

Słodycze

Jednym z czynników, który najbardziej szkodzi naszym zębom, jest cukier. Dlatego produkty, zawierające jego spore ilości nie są dobrą opcją dla naszego uzębienia. Cukry stanowią idealną pożywkę dla bakterii, znajdujących się w jamie ustnej, stymulując ich rozwój.

Fot. Zielares.pl
Fot. Zielares.pl

W przypadku słodyczy warto nadmienić, że szkodliwa jest nie tylko sama zawartość cukru, ale również fakt, że po zjedzeniu, cukier przez długi czas zalega w jamie ustnej. Wśród najbardziej szkodliwych słodyczy wyróżniamy te, które wymagają długiego żucia, np. cukierki krówki (ciągnące), słodkie landrynki, lizaki lub żelki. Jeżeli w diecie naszej lub naszych dzieci pojawiają się słodycze, zwłaszcza sklepowe, gdyż te wyróżniają się największą zawartością cukru, trzeba pamiętać o systematycznej higienie jamy ustnej. Mycie zębów powinno odbywać się nie tylko regularnie, ale też być dokładne. Można postawić na szczoteczkę elektryczną lub soniczną, których mechanizm ułatwia wymiatanie pozostałości z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowym narzędziem, które pomoże nam wyczyścić trudnodostępne miejsca, jest nić dentystyczna.

Słodkie napoje

Słodzone napoje, zwłaszcza gazowane, również zawierają duże ilości cukru. Ich szkodliwość jest więc porównywalna do słodyczy. Co więcej, oprócz cukrów słodkie napoje zawierają także spore ilości kwasów, których działanie na zęby nie jest korzystne i sprzyja uszkodzeniu szkliwa oraz przebarwieniom.

Chociaż świeże, naturalne soki owocowe mają dużo witamin i mogą wspierać nasze zdrowie, również trzeba uważać z ilością ich spożywania, jeżeli chodzi o zęby. Owoce też mają cukier, który może powodować próchnicę. Co więcej, niektóre owoce, szczególnie cytrusy, zawierają substancje, mogące osłabiać szkliwo i przyczyniać się do jego erozji. Nie trzeba całkowicie rezygnować z picia soków owocowych, warto jednak zadbać o odpowiednią higienę, która zredukuje niekorzystny wpływ takich napojów na zęby.

Chipsy i krakersy

Niektórzy naukowcy uważają, że chipsy i krakersy mogą wykazywać większą szkodliwość dla zębów, niż słodycze. Szkodliwość tego typu produktów wynika między innymi z dużej zawartości kwasów tłuszczowych oraz cukrów. Smaczne, tłuste przekąski nie są dobrym pomysłem, jeżeli zależy nam na tym, aby uniknąć próchnicy i innych chorób zębów.

Białe pieczywo

Może to być dla niektórych osób zaskoczeniem, ponieważ białe pieczywo nie jest ani słodkie, ani słone, dlaczego więc miałoby zaszkodzić naszym zębom? Wszystko przez zawartość skrobi, roślinnego węglowodanu, który niekorzystnie wpływa na pH jamy ustnej. Zaburzając środowisko, odpowiada za powstanie odczynu kwaśnego, niekorzystnego dla szkliwa zębów. Co więcej, wyroby, które oprócz skrobi zawierają także sacharozę, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju bakterii próchnicowych.

Papierosy

Wiele mówi się o przebarwieniach na zębach, spowodowanych paleniem papierosów. Na rynku znajdziemy nawet oryginalne pasty do zębów dla palaczy. Takie produkty mają za zadanie zredukować ilość kamienia i plam, spowodowanych używką. Palenie papierosów wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale może też uszkadzać szkliwo i powodować choroby zapalne przyzębia. Co więcej, papierosy zmniejszają produkcję śliny i przyczyniają się do zwiększenia suchości w ustach, co tworzy niekorzystne środowisko dla uzębienia.

Kawa i czarna herbata

Te popularne napoje szkodzą zębom przede wszystkim poprzez powodowanie przebarwień, które mogą być trudne do usunięcia. Jednak zarówno kawa, jak i mocna czarna herbata, mogą mieć także wpływ na pogorszenie jakości szkliwa, a więc przyczyniają się do osłabienia zębów i powstawania próchnicy.

Wino

Wino, podobnie jak kawa i herbata, może powodować przebarwienia i uszkadzać szkliwo.


Jak mogę pomóc swoim zębom?

Nie ze wszystkich wymienionych wyżej produktów da się całkowicie zrezygnować. Mimo wszystko warto je ograniczyć i zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu mogą szkodzić zębom. Chcąc zachować zdrowy i ładny uśmiech, trzeba też postawić na odpowiednią profilaktykę i pielęgnację.
Stosując się do poniższych wskazówek, możemy zmniejszyć szkodliwe skutki spożywania wyżej wymienionych produktów:

  • płucz jamę ustną specjalnymi płynami, które nie tylko odświeżają oddech, ale też zawierają substancje, wzmacniające szkliwo i chroniące przed próchnicą. Zęby możesz płukać po każdym posiłku. Jeżeli nie masz pod ręką płynu, po spożyciu pokarmu wypłucz usta wodą;
  • słodkie napoje i czarną herbatę pij przez słomkę; w taki sposób zredukujesz kontakt płynów z zębami;
  • nie pij słodkich napojów przed snem, ponieważ w czasie snu zmniejsza się wydzielanie śliny, a więc zęby są bardziej narażone na działanie kwasów;
  • czyść zęby systematycznie, najlepiej ok. 30 minut po posiłku. Używaj szczoteczki o miękkim włosiu i łagodną pastę, która nie ściera szkliwa; możesz też postawić na szczoteczkę soniczną;
  • regularnie odwiedzaj stomatologa w celu przeglądu uzębienia i wczesnego wykrycia zmian próchniczych.

Jak wzmocnić zęby?

Osłabieniu zębów sprzyjają niedobory niektórych witamin i składników odżywczych. Im mocniejsze zęby, tym większa ich odporność na cukry i kwasy, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko próchnicy. Wśród witamin i minerałów, które warto wprowadzić do diety, aby wzmocnić kondycję zębów, wyróżniamy:

  • wapń;
  • fosfor;
  • witaminę D;
  • witaminę C;
  • witaminę A.

Dbając o zęby, warto dbać o odpowiednią dietę, wzbogacając ją w brokuły, które w swoim składzie mają wapń oraz koenzym Q10, chroniący przed paradontozą. Niektórzy specjaliści uważają, że rzucie surowej marchwi oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z pozostałości pokarmów i zwiększa wydzielanie śliny, która może redukować ilość bakterii w jamie ustnej. Do diety warto wdrożyć zieloną herbatę, ponieważ zawiera naturalny fluor, który chroni zęby przed próchnicą.