Poświęciła zdrowie dla dziecka, fundacja pomaga jej odzyskać uśmiech

Autor: Pozostałe źródła
13-08-2013, 00:01
Poświęciła wszystko niepełnosprawnemu synowi. Przestała dbać o siebie nie bacząc na konsekwencje. Dziś odzyskuje zdrowie, chociaż do tragedii było tak blisko. Prezentujemy historię Małgorzaty Matuszczak, podopiecznej Fundacji Dr Laskus. 

Małgorzata Matuszczak (32 l.) samotnie wychowuje jedenastoletniego syna Brandona. Stałe zajmowanie się niepełnosprawnym dzieckiem i krytyczna sytuacja finansowa spowodowała, że jej problemy zdrowotne zeszły na dalszy plan. - Wszystko zaczęło się w ciąży. Żaden lekarz się nie chciał podjąć leczenia moich zębów, bo miałam zagrożoną mówi Małgosia. -- A potem to już poleciało, jeden po drugim traciłam kolejne zęby dodaje.

Dr n. med. Agnieszka Laskus, fundator w Fundacji Dr Laskus, przyznaje, że z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkała. - Całkowity brak koron zębów, jedynie trzydzieści korzeni, przy każdym zmiany zapalne torbiele, ziarniniaki, przetoki ropne. Dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych, problemy z wymową, jedzeniem, zapadnięte rysy twarzy. Wszystko to u młodej, 32-letniej pacjentki.
Tyle schorzeń jednocześnie występujących w jamie ustnej to już pierwszy krok do tragedii. Zmiany zapalne toczące się w jamie ustnej zaczęły mieć wpływ na zmiany ogólne w organizmie Pani Małgosi. Pojawiły się dolegliwości ze strony zatok, głowy, stawów, nerek, znaczące zmiany w morfologii podsumowuje dr Laskus.

Doszło do tego, że popsute korzenie zębów, będące siedliskiem bakterii, spowodowały ogólne zatrucie krwi. Sytuacja stała się szczególnie niebezpieczna dla zdrowia Małgorzaty Matuszczyk. Bakterie odpowiedzialne za choroby zębów i dziąseł mogą bowiem powodować uogólnione problemy z układem krążenia, sercem, nerkami, zatokami, mogą również doprowadzić do wielu chorób metabolicznych. Słowem, jeżeli nie zostałaby jej udzielona natychmiastowa pomoc, problemy w jamie ustnej mogłyby przerodzić się w znacznie bardziej niebezpieczne schorzenia.

Ratując zdrowie dziewczyny, usunięto 30 korzeni zębów wraz z towarzyszącymi im rozległymi zmianami w obrębie kości. Stosując zaawansowane techniki chirurgiczne w szczęce i żuchwie zrekonstruowano uszkodzoną tkankę kostną z zastosowaniem materiałów implantacyjnych kościotwórczych. Zapewniono także tymczasową rehabilitację protetyczną. Wszystko po to, żeby docelowo znacząco poprawić nie tylko stan zdrowia, ale także jakość życia podopiecznej fundacji.

- Zdecydowaliśmy się przeprowadzić ten skomplikowany zabieg chirurgiczny ponieważ bardzo poruszyła nas historia pani Małgosi, zarówno w aspekcie jej życia osobistego, trudnej sytuacji ekonomicznej jak i utraconego zdrowia oraz narastającego cierpienia fizycznego. Fakt, że niepełnosprawne dziecko mogłoby zostać bez jedynej opieki dodatkowo utwierdził nas w przekonaniu, że warto pomóc mówi dr n. med. Agnieszka Laskus. Dzięki udziałowi sponsorów oraz zaangażowaniu personelu medycznego (ekipa anestezjologiczna i chirurgiczna) możliwe było niemal natychmiastowe rozpoczęcie leczenia operacyjnego.

Największe niebezpieczeństwo niosące zagrożenie życia Małgosi zostało zażegnane. Dzięki pierwszemu zabiegowi pacjentka wraca do zdrowia. Leczenie się rozpoczęło i to jest najcenniejsze. W pierwszym etapie z organizmu zostały usunięte czynniki chorobotwórcze oraz zostało przeprowadzone leczenie regeneracyjno-rekonstrukcyjne. Dzięki temu leczeniu obecnie Fundacja Dr Laskus walczy o przywrócenie aspektu funkcjonalno-czynnościowego jamy ustnej (możliwość gryzienia, wyraźnego mówienia) oraz o poprawę wyglądu Małgorzaty Matuszczyk a co za tym idzie o polepszenie jakości jej życia. Następny zabieg, w którym dr Laskus planuje przywrócić zęby podopiecznej fundacji wymaga kolejnych nakładów finansowych, dlatego został odsunięty w czasie.