Marne zainteresowanie dofinansowaniem proflaktyki stomatologicznej cieżarnych

17-07-2013, 00:02
Tylko jedna placówka stomatologiczna skorzysta z funduszy norweskich w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Dentyści mogli składać wnioski na realizację programu Poprawa opieki perinatalnej świadczenia z zakresu profilaktyki, diagnostyka i leczenie w celu zwiększenia liczby urodzeń, w zakresie profilaktyki stomatologicznej dla kobiet ciężarnych. O dofinansowanie można się było ubiegać do 28 czerwca br.

 

Choć w programie mogły brać udział wszystkie polskie podmioty publiczne i prywatne oraz organizacje pozarządowe stanowiące osoby prawne i działające w interesie publicznym zainteresowanie przynajmniej to ze strony podmiotów stomatologicznych - okazało się delikatnie mówiąc marne.

Sprzęt na poprawę stomatologicznej opieki przyszłej mamy

Na 584 wnioski, które zakwalifikowały się do programu tylko jeden dotyczy opieki stomatologicznej. Na realizację programu Poprawa opieki perinatalnej w zakresie stomatologii poprzez zakup wyposażenia i działania profilaktyczne realizowane przez OLDENT Sp. Z.o.o dofinansowanie dostanie Oldent Sp. z o.o. ze Zgierza.

Profilaktyka nowotworowa jamy ustnej

Do programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych zgłosiły się jeszcze dwa inne podmioty, które będą za norweskie pieniądze będą realizowały profilaktyczne programy z zakresu nowotworów jamy ustnej.

Są to:

- SP ZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Centralny Szpital Weteranów z programem: Regionalny program profilaktyki nowotworów jamy ustnej i części twarzowej czaszki

oraz

- Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej Curie z programem: Pierwszy ogólnopolski program profilaktyki nowotworowej, diagnostyki obrotowej w nowotworach głowy i szyi. Wczesne wykrycie, małoinwazyjne leczenie, lepsze wyniki.