Dzieci specjalnej troski: oklaski dla Raciborza

16-05-2013, 00:01
Słuchacze Młodzieżowego Zespołu Promocji Zdrowia Raciborskiego Medyka, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Raciborza i Wodzisławia Śląskiego oraz lek. dent. Ewa Kuczman Szydło to główni aktorzy majowych warsztatów, w ramach których promowano: higienę jamy ustnej, profilaktykę próchnicy, atrakcyjne sposoby spędzania wolnego czasu oraz aktywność fizyczną. Dzieci ze szkół specjalnych oswajali się z zasadami funkcjonowania gabinetu profilaktyki stomatologicznej.

Słuchaczki i słuchacze z Raciborskiego Medyka - przyszłe higienistki stomatologiczne, zajęły się przeglądem jamy ustnej, poprzedzającym zabiegi profilaktyczne.

W ramach akcji profilaktycznej:

- przeprowadzano ocenę higieny jamy ustnej, wskaźnikiem fuksynowym,

- dokonano czyszczenia zębów,

- wykonano fluoryzację,

- przedstawiono sposoby prawidłowego szczotkowania zębów.

Aktywny udział w warsztatach edukacji zdrowotnej wzięła udział lecznica lek. dent. Ewy Kuczman-Szydło, która nie po raz pierwszy pomaga dzieciom w pokonaniu strachu przed wizytą u stomatologa.

Tegoroczne, majowe warsztaty edukacji zdrowotnej odbyły się pod hasłem zdrowej jamy ustnej, a kolejne, przyszłoroczne dotyczyć będą teatralnych spotkań o zdrowiu - Romeo i Julia, Brzydkie kaczątko, Królewna śnieżka.

To jeden z przykładów działań, które chociaż na małą skalę, odgrywają zasadniczą rolę w upowszechnianiu prozdrowotnych zachowań pośród dzieci specjalnej troski, uczęszczających do szkół specjalnych. Takie inicjatywy są szczególnie istotne, gdyż młodzi pacjenci z pewnością nie należą do osób szczególnie często odwiedzających gabinety dentystyczne.