Pacjenci się boją, zawinił YouTube

10-04-2013, 00:01
Najnowsze badania, opublikowane przez portal Journal of Medical Internet Research, dają inne spojrzenie na to, jakie może być źródło strachu przed dentystą. Pomogły w tym krótkie filmy na popularnym YouTube.

W badaniu wykorzystano nagrane na platformie wideo reakcje młodych osób, starano się poszerzyć wiedzę na temat częstej u dzieci, obawy przed wizytą u dentysty. Okazało się, że strach o zróżnicowanych manifestacjach i źródłach, w połączeniu z filmami z internetu i portalami społecznościowymi, znacząco wzrasta.

Przeanalizowano w sumie 182 filmy, reprezentujące reakcje lub opisujące złe doświadczenia z wizyt u dentysty, w tym 27 filmów przedstawiających - jako głównych aktorów - 32 nastolatków i dzieci. Najczęstszym widokiem przedstawionym na filmach, były silne reakcje psychiczne na myśl o wizycie u dentysty, takie jak nagły atak płaczu, czy nawet histerii. Dla słuchających tych dramatycznych relacji, choć sami wcześniej nie mieli podobnych doświadczeń, było oczywiste że wizyta u dentysty to koszmar.

Innym źródłem panicznego strachu przed dentystą u dzieci, są nieprzemyślane słowa wypowiadane przez rodziców. Przykładowo, badacze zwracają uwagę na nieodpowiedzialne zachowanie jednej z matek, która zachęcała swoją córkę do nieposłuszeństwa w stosunku do ojca, starającego się przekonać dziecko że dentysta powinien wyrwać jej ząb.

Naukowcy przestrzegają, że strach u dzieci przed dentystą może z czasem doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, jak brak chęci do leczenia zębów, trudności we współpracy z lekarzami, zaburzenia snu, czy innych problemów psychicznych, mogących objawić się nawet w dorosłym życiu. Badacze wierzą, ze ich ustalenia przyczynią się poszerzenia świadomości o źródłach strachu przed dentystą i pozwolą rodzicom na właściwe regulowanie emocji dzieci względem wizyt lekarskich.

Źródło: DrBicuspid.com