Dentystki z nagrodami literackimi

09-04-2013, 00:01
Dentystki: Agnieszka Kania z Opola oraz Alina Gutra z Katowic, zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. profesora Andrzeja Szczeklika Przychodzi wena do lekarza.

Obie panie, zajmujące kolejno, pierwsze i trzecie miejsce, konkurowały w debiutującej w tym roku kategorii utwory non-fiction przeznaczonej dla autorów pamiętników i reportaży. Agnieszka Kania ujęła jurorów reportażem z dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2011 i 2012 roku w Jemenie, kiedy to w wyniku krwawo stłumionych zamieszek antyrządowych, setki demonstrantów straciło życie, a tysiące zostało poszkodowanych. Reportaż został opatrzony zdjęciami z zajść, które szczególnie poruszyły członków kapituły konkursu. Agnieszka Kania jest autorką cyklu "Obraz medycyny" publikowanego w miesięczniku "Gazeta Lekarska". W trakcie pierwszej edycji konkursu zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Proza". Trzecie miejsce, w tej samej kategorii zajęła lek. dent. Alina Gutra, stomatolog z Katowic.

Tegoroczna, druga edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. O nagrody konkurowało ponad sto prac, z czego około połowa w kategorii Poezja. Konkurs jest hołdem pamięci dla Andrzeja Szczeklika (zm. w lutym 2012 r.), wybitnego lekarza, profesora Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także pisarza i filozofa, dla którego literatura była drugim powołaniem. W jury konkursu zasiadła wdowa po prof. Szczekliku Maria. Obok niej obecne były również tak znane postacie jak: Anna Dymna, Ewa Lipska, Marek Pawlikowski i Adam Zagajewski.