Szczoteczki soniczne

02-04-2013, 00:01
Szczoteczki soniczne, lub bardziej po polsku ultradźwiękowe szczoteczki do zębów mają być efektywniejsze niż inne elektryczne. Ich producenci zachwalają unikatową technologię, która pozwala na zauważenie różnicy już po pierwszym razie. W tym przypadku technika mycia zębów opiera się na zasadzie im szybciej, tym lepiej. Oczywiście nie chodzi o czas szczotkowania, a o liczbę drgań włosia.

Włókna szczoteczki sonicznej wprawiane są w ruch przy pomocy drgań fali dźwiękowej. Wytwarzają je generatory pracujące z częstotliwością w granicach 31 tys. impulsów na minutę. Dzięki zmiennej charakterystyce fali powstaje chmura pęcherzyków wodno powietrznych, które rozbijając się o powierzchnię zębów i dziąseł, skutecznie usuwają wzdłuż linii dziąseł płytkę nazębną i wszelkie przebarwienia. Założeniem konstruktorów szczoteczek sonicznych była ochrona dziąseł przed recesją, a także przed nadmiernym wycieraniem szkliwa.

Generator wyzwala ultradźwięki, które docierają zarówno w przestrzenie międzyzębowe, jak i poniżej linii dziąseł. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom z aparatami ortodontycznymi, ale także mającym wiele wypełnień, licówek i implantów. Producenci sonicznych szczoteczek zachwalają, że ich dzieło jest idealnym uzupełnieniem leczenia implantologicznego i ortodontycznego.

Tego typu rozwiązanie zostało dopuszczone do użytku przez FDA już 20 lat temu. Eksperymenty, przeprowadzone na Uniwersytecie Medycyny i Stomatologii w Tokyo pod koniec ubiegłego wieku, wykazały, że fala ultradźwiękowa o wystarczająco wysokiej częstotliwości - 1,6 Mhz (1,6 mln drgań na minutę) skutecznie niszczy bakterie Streptococcus odpowiedzialne za tworzenie się płytki nazębnej. Oczywiście w powszechnie użytkowanych szczoteczkach sonicznych nie uzyskuje się tak wysokich częstotliwości. Wyniki eksperymentu opisane zostały w Japanese Journal of Conservative Dentistry, Vol. 42, No. 2, 1999.

Wszystkie szczoteczki soniczne posiadają wbudowane chronometry, które odliczają sekundy od początku do końca zabiegu mycia zębów. Czas odmierzany jest co 30 s, po to żeby użytkownik zaczął czyścić kolejną ćwiartkę uzębienia.

Końcówkę z włosiem wymieniać się powinno na nowo w zależności od zaleceń producentów po 4 6 miesiącach. Nie oznacza to, że szczoteczki, oczywiście bez osobistej końcówki, nie można pożyczać innym domownikom. W ten sposób koszty higieny zostaną zdecydowanie ograniczone. Trzeba bowiem pamiętać, że zakup szczoteczki sonicznej wiąże się z wydatkiem rzędu 200 800 zł (cena waha się głównie od wyposażenia szczoteczki i od marki).