Spis z natury: co nie jest materiałem podstawowym i pomocniczym

21-03-2013, 00:01
Środki medyczne wykorzystywane podczas wykonywania usług stomatologicznych i ortodontycznych m.in. takie, jak: zamki, łuki i pierścienie, materiał do wypełniania zębów, czy masy wyciskowe nie stanowią materiałów podstawowych, ani pomocniczych - a w związku z tym lekarz prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych i ortodontycznych nie jest zobowiązany ujmować ich w spisie z natury. 

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację (ITPB1/415-53/12/DP), w której potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, że środki medyczne wykorzystywane podczas wykonywania usług stomatologicznych i ortodontycznych takie, jak:

 zamki, łuki i pierścienie, które stanowią części składowe aparatów stałych ortodontycznych i nabywane są w specjalnych sklepach medycznych,
 materiały do wypełniania zęba,
 materiały do wypełniania kanałów zębowych,
 podkłady i elementy do mocowania uzupełnień protetycznych i pierścieni ortodontycznych,
 wkłady i włókno szklane do odbudowy zębów,
 materiały do płukania kanałów,
 masy wyciskowe,
 leki, znieczulenia,

nie spełniają wymogów definicji zawartych w § 3 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - czyli nie stanowią materiałów podstawowych ani pomocniczych. W związku z tym lekarz prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych i ortodontycznych nie jest zobowiązany ujmować ich w spisie z natury, o którym mowa w § 28 ww. rozporządzenia.

Interpretacja jest wiążąca jedynie w sprawie indywidualnej osoby, dlatego warto dodatkowo przedyskutować temat z własnym księgowym.