Biznes, czyli co irytuje dentystów

18-03-2013, 00:01
Reklamowanie usług dentystycznych jest zabronione. Okazuje się jednak, że wciąż wiele nieporozumień dotyczy tego co jest, a co nie jest reklamą. Warto zatem zwrócić uwagę na fakt, że dla części lekarzy dentystów sam fakt instruowania medyka o tym, w jaki sposób powinno zabiegać się o pacjenta, aby ten na dłużej zechciał korzystać z usług gabinetu dentystycznego - jest działaniem nieetycznym, nie licującym z ideą niesienia pomocy medycznej ludziom potrzebującym.

Jednego z lekarzy dentystów zirytował nawet fakt organizowania szkoleń z zakresu marketingu i zarządzania, których adresatami są lekarze dentyści. Program sympozjum obejmował takie zagadnienia jak: Błysk gotówki w oku dentysty, „Psychologia sprzedaży w stomatologii, Wymarzone zyski, „Kiedy pacjent zapłaci więcej. Takie sytuowanie relacji pomiędzy pacjentami a lekarzami dentystami uznane zostało, jako przejaw nieetycznego reklamowania usług dentystycznych. Oczywiście niesłusznie.

Biznes - reklama - powołanie

W przypadku prowadzenia szkoleń nie ma bowiem mowy o zabronionej reklamie publicznej. Treści przedstawiane podczas szkolenia kierowane są do zamkniętej grupy zainteresowanych osób. Poza tym o zakresie merytorycznym wykładów nie decydują ich tytuły (te chociaż mają charakter merkantylny nie muszą namawiać do łamania prawa i reklamowania gabinetu stomatologicznego).

Dbanie o klienta, zabieganie o jego względy, absolutnie reklamą nie jest. Forma prowadzenia rozmowy z pacjentem w taki sposób, aby ten czuł się na fotelu dentystycznym jak najlepiej - też nie jest reklamą.

Dla części lekarzy dentystów samo mówienie w gronie fachowców o możliwości powiększania zysków ma wymiar reklamy zabronionej prawem.

Puryści moralni powinni zatem dość uważnie przeczytać materiał zamieszczony niedawno temu w naszym serwisie. Gorąco polecamy, mając nadzieję, że taka rekomendacja nie będzie odczytana jako niedozwolona forma reklamy.