Groupon gwoździem do trumny?

15-03-2013, 00:01
Mnożą się oferty usług stomatologicznych za 40, 30 a nawet 20 proc. kwoty uwidocznionej w cennikach. Taka promocja przeczy podstawowym zasadom bilansowania przychodów i rozchodów. Celem grouponowego szaleństwa jest zdobycie nowych pacjentów, którzy skorzystają z półdarmowej, a w zasadzie z niemal całkowicie darmowej oferty, bo o jakimkolwiek zarobku na pacjentach z rabatowym kuponem nie może być mowy.

Struktura kosztów usług stomatologicznych obejmuje co najmniej kilkanaście pozycji, wśród nich jest oczywiście zapis mówiący o zysku dentysty, ten w przypadku zakładania plomb kształtuje się z reguły na poziomie od 25 do 45 proc. kosztów procedury. Na koszty te składają się m.in.: nakłady na prowadzenie gabinetu stomatologicznego (mniej więcej stałe), amortyzacja urządzeń stomatologicznych, koszt użytych narzędzi, ceny zastosowanych materiałów. Zakładając nawet, że lekarz dentysta zrezygnuje z całego zysku, to obniżenie o 70 - 80 proc. ceny usługi sprawi, że do grouponowego pacjenta należałoby dołożyć i to niemało.

Ratunkiem przed dokładaniem do promocji byłoby oferowanie tylko takich usług, których koszt jest wyjątkowo niski, a margines zarobku niewspółmiernie wysoki. Trudno przypuszczać, żeby właściciele gabinetów dentystycznych decydowali się na inną opcję, powiązaną z obniżaniem jakości zastosowanych materiałów i procedur leczenia, bo wówczas grono niezadowolonych pacjentów z tanich usług skutecznie zniechęci innych do korzystania z oferty kliniki zaangażowanej w grouponowe akcje.

Tak, czy inaczej o atrakcyjne oferty można natrafić na każdym kroku. Oto kilka z propozycji zalewających internet.

Groupon liczy się tylko cena.

* Jedynym lekarstwem na bolące zęby stosowanym przez pewnego szwedzkiego monarchę była kąpiel w złocie z królewskiego skarbca. Jeśli z zasady unikasz złota zwłaszcza na zębach zadbaj o jamę ustną kompleksowo. Zapłacisz 199 zł za groupon wart 600 zł.

* Dowolne usługi stomatologiczne w Centrum Stomatologii i Medycyny Estetycznej 99 zł za groupon wart 300 zł, oszczędzasz 67 proc.

* Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej: leczenie próchnicy, odbudowa ubytków materiałami światłoutwardzalnymi, odbudowa złamanych zębów, leczenie kanałowe, gabinet z długoletnim doświadczeniem prowadzony od 1995 roku

* Zadbaj o swoje zęby kompleksowo, zaopatrując się w jeden z czterech grouponów na dowolne zabiegi stomatologiczne w Centrum Stomatologii i Medycyny Estetycznej: 99 zł za groupon wart 300 zł; 249 zł za groupon wart 800 zł; 449 zł za groupon wart 1600 zł; 639 zł za groupon wart 2400 zł. Wartość grouponu wykorzystać możesz na dowolne usługi stomatologiczne dostępne w gabinecie. Do wyboru masz m.in. endodoncję, implantologię, wypełnianie ubytków, wybielanie nakładkowe, chirurgię, stomatologię zachowawczą i wiele innych zabiegów. Dzięki wykwalifikowanym specjalistom i najnowocześniejszemu sprzętowi zagwarantowaną masz doskonałą jakość i olśniewające efekty.

Patrz także: Ceny usług stomatologicznych hamują