Jak drogi jest polski dentysta

13-11-2012, 05:47
Drogi dentysta? W tym przypadku nie chodzi o okazywanie emocji. Eurostat przedstawia co jakiś czas statystyki określające w jakim stopniu dla pacjentów dostęp do usług stomatologiczny jest ograniczony, także pod względem finansowym.

W porównaniu do obywateli z innych państw UE Polacy oceniają dość krytycznie dostęp do oferty właścicieli gabinetów stomatologicznych, a to ze względu na fakt, że usługi przez nich oferowane są po prostu za drogie na kieszeń Kowalskiego. Tak uważa 6,1 proc. pytanych Polaków. Mało? I tak więcej niż tych, którzy twierdzą, że ze względu na szczupłość środków finansowych nie mogą sobie pozwolić na wizytę u innych lekarzy specjalistów (3,9 proc.).

O ile weźmie się pod uwagę pozostałe ograniczenia, na przykład kolejki (głównie w publicznej ochronie zdrowia) to zdecydowanie więcej Polaków twierdzi, że nie może dostać się do lekarza dentysty. Tak uważa 12,3 proc. Polaków rezygnujących z wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nieco więcej ograniczeń dotyczy innych gabinetów lekarskich, w tym przypadku 12,7 proc. pytanych twierdzi, że z różnych przyczyn do lekarzy nie chodzi.

Średni unijna jest zdecydowanie niższa. Według Eurostatu 3,6 proc. obywateli UE nie może sobie pozwolić ze względów finansowych na wizytę u dentysty (1,9 proc. u innych lekarzy). Na inne przyczyny powodujące nieobecność na fotelu dentystycznym wskazuje 7,8 proc. mieszkańców UE. To więcej niż w przypadku lekarzy reprezentujących inne dziedziny medycyny (6,2 proc.).
Dentysta w ocenie obywateli innych państw UE
Gdzie się sytuuje Polska? Więcej problemów ze sfinansowaniem wizyt u dentysty mają obywatele Łotwy 14,9 proc. (21,9 proc. ze względu na inne przyczyny) oraz Estonii (odpowiednio 10,9 oraz 13,6 proc.). O dziwo podobne problemy co Polacy mają Szwedzi, 6,2 proc. spośród nich ma problemy z dostępem do usług stomatologicznych, bo są one za drogie. Co dziesiąty Szwed wskazuje na inne trudności w uzyskaniu pomocy ze strony lekarza dentysty.

Z kolei mieszkańcy Słowenii najrzadziej odczuwają przeszkody finansowe utrudniające leczenie się u dentysty (zaledwie 0,1 proc. wskazań). Pod tym względem Słoweńcy wyprzedzają: Czechów (0,4 proc. wskazań), Brytyjczyków (0,5 proc.), Luksemburczyków (0,6 proc.). Dwukrotnie większy odsetek osób, wskazujących na kłopoty finansowe utrudniające dostęp do lekarza dentysty (1,1 proc.) - mają obywatele: Belgii, Holandii i Austrii.