Zgoda pacjenta na zabieg wybielania - jakie informacje umieścić

12-11-2012, 05:51
Lekarze wykonujący czynności estetyczne, które nie mają celu ściśle leczniczego (np. zakładanie licówek czy wybielanie zębów), należą do grupy, która oprócz obowiązku dołożenia należytej staranności ma również obowiązek osiągnięcia rezultatu. Co powinna więc zawierać zgoda pacjenta na zabieg wybielania zębów?

W zgodzie pacjenta na zabieg wybielania zębów powinna zostać zawarta informacja wyjaśniająca jego cel. Warto także wyjaśnić pacjentowi, że ostateczny efekt wybielania jest trudny do przewidzenia, zależy od wielu czynników m.in.:

- składu mineralnego szkliwa,

- składu i lepkości śliny,

- diety,

- przyjmowanych leków,

- stosowanych używek,

- nawyków higienicznych.

 

Czytaj także: Dentysta powinien zadbać o zgodę objaśnioną

Zgoda na wybielanie - przeciwwskazania
Pacjent musi być świadomy wskazań i przeciwwskazań do wybielania zębów.  Wśród przeszkód do wykonania zabiegu wymieniane są m.in.:

- wiek pacjenta (mniej niż 18 lat),

- nadwrażliwość zębów,

- zaburzenia w stawach s-ż,

- uszkodzenia mechaniczne lub próchnica zębów,

- duża ilość wypełnień, koron, mostów lub licówek.

Zgoda na wybielanie - informacje o efektach i skutkach
Istotnym elementem uzyskania zgody od pacjenta, jest przekazanie wiedzy o efektach i ryzyku zabiegu.  W tym miejscu należy poinformować pacjenta o tym, że:

- wybieleniu ulegają tylko zęby naturalne,

- wypełnienia, korony, licówki oraz mosty nie ulegną wybieleniu i konieczna będzie ich wymiana w celu ich dostosowania do barwy zębów naturalnych po ich wybieleniu,

- w czasie wybielania i tuż po jego zakończeniu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne

- po zabiegu wybielania może pojawić się tkliwość i podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła,

- przebarwione zęby martwe wymagają odmiennego postępowania wybielającego,

- w czasie wybielania i dwa tygodnie po jego zakończeniu należy stosować dietę złożoną z niebarwiących składników żywnościowych, a w szczególności unikać spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina, barszczu, sosu sojowego, soków i napojów o ciemnych barwach,

- należy bezwzględnie zrezygnować z palenia tytoniu,

- należy stosować zabiegi i preparaty higieniczne zalecone przez lekarza,

Warto zachęcić pacjenta do wykonywania badań kontrolnych minimum, co pół roku, regularnego usuwania złogów nazębnych oraz przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna uświadomić pacjentowi, że utrzymanie efektu wybielania zależy od jego diety i nawyków.

 
Zgoda na wybielanie - oświadczenie
Zgoda powinna zawierać oświadczenia pacjenta, o tym, że uzyskał, przeczytał i zrozumiał, wszelkie wyjaśnienia dotyczące postępowania, w tym o technice zabiegu i o przebiegu proponowanego leczenia. Pacjent powinien również potwierdzić fakt, zapoznania się z alternatywnymi możliwościami postępowania, przeciwwskazaniami i ryzykiem związanym z zabiegiem. Stomatolog nie powinien zapomnieć o upewnieniu się, że pacjent udzielił wyczerpujących i prawdziwych informacji na temat stanu zdrowia.