Dokumentacja medyczna pacjentów w chmurze?

09-11-2012, 05:45
Japońscy dentyści z wybrzeża Honsiu, czyli regionu dotkniętego ogromnym tsunami w marcu 2011 roku, apelują o umieszczenie dokumentacji medycznnej wszystkich pacjentów stomatologicznych w kraju w tzw. chmurze obliczeniowej (cloud computing). Takie rozwiązanie zapewniłoby ich zdaniem skuteczniejszą identyfikację ofiar, gdyby podobna katastrofa się powtórzyła. Choć polscy dentyści nie powinni obawiać się kataklizmów na taką skalę, pomysł Japończyków, każe zastanowić się nad bezpieczeństwem danych naszych pacjentów

Aby zrozumieć pomysł japońskich dentystów, trzeba przez chwilę pomyśleć o tym gdzie i w jaki sposób przechowywana jest dokumentacja medyczna pacjentów. Nie chodzi o profesjonalną znajomość technik hostingu a jedynie uświadomienie sobie, czy e-system, z którego korzystamy, przechowuje informacje o danych kontaktowych lub historii leczenia w fizycznych urządzeniach, które posiadamy na terenie gabinetu (tzw. serwerownia) czy na urządzeniach zewnętrznych. W większości przypadków gabinety stomatologiczne korzystają z hostingu zewnętrznego, ale są takie, w których pomiędzy pokojami zabiegowymi zespół informatyków wygospodarował pomieszczenie na serwer.

Tak było w wielu gabinetach, które zostały kompletnie zniszczone podczas ubiegłorocznego tsunami w Japonii. Gdyby ich właściciele przechowywali dokumentacje medyczną pacjentów na serwerach zewnętrznych lub w tzw. chmurze, łatwiej byłoby o identyfikację ponad 15 tysięcy ofiar, które zginęły w katastrofie. A tak w dalszym ciągu ponad 600 zmarłych osób pozostaje bezimiennych.

O umieszczenie danych stomatologicznych wszystkich mieszkańców Japonii w chmurze zaapelował zespół pod przewodnictwem dr Shina Kasahary ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tohoku. Pomysł został przedstawiony m.in. w trakcie ostatniej konferencji Medical Informatics Association 2012, która odbyła się niedawno w Chicago. Zespół dr Kasahary dobrze wie, o czym mówi, ponieważ jako jedna z ekip, zajmowała się identyfikacją ofiar na podstawie ocalałych zdjęć RTG. Jako, że większość obrazów nie była "zdigitalizowana", wielokrotnie nie można było tego zadania wykonać.

Sam proces "digitalizacji" zdjęć RTG nie jest łatwy, stąd pomysł umieszczania ich w cloud computing, która daje o wiele większe możliwości niż tradycyjny serwer.  Jeżeli ktoś jeszcze nie wyobraża sobie, czym jest chmura, warto zapoznać się z uproszczoną definicją jednego ze specjalistów Microsoft Mariusza Kędziory. - Według jednej z definicji chmura to przeniesienie pewnych zasobów (serwerów, danych, aplikacji) z konkretnej firmy/serwerowni w inne miejsce ( sprzęt, maszyna wirtualna, dane, aplikacje)   pisze na swoim blogu ewangelista.IT.