Czy Watson zastąpi dentystę?

05-11-2012, 21:14
Superkomputer Watson to kolejny dowód na dążenie do eliminacji lekarza z procesu diagnozy. Taka eliminacja jest pewnie nierealna, ale warto wiedzieć, że nowe urządzenia są coraz bieglejsze w medycynie.

Komputer Watson znany jest w USA od ubiegłego roku, kied pokonał dwóch "ludzkich" uczestników amerykańskiego quizu telewizyjnego. Teraz trafił do studentów z Cleveland Clinic Lerner College of Medicine (USA). Ma im pomóc w rozpoznawaniu trudnych przypadków medycznych, w tym stomatologicznych. Specjaliści z firmy IBM, którzy zbudowali maszynę, liczą, że w ten sposób uda im się dopracować działanie komputera.

Z konsultacji Watsona, który dobiera optymalny sposób leczenia pacjentów, korzystają od pewnego czasu specjaliści z nowojorskiego centrum onkologicznego Memorial Sloan-Kettering oraz firmy Wellpoint, która zajmuje się ubezpieczeniami medycznymi.

Watson rozpoznaje język naturalny i potrafi przeanalizować ogromną liczbę danych zarówno dotyczących pacjenta, jak i literatury medycznej - aby znaleźć możliwie najlepszą odpowiedź.

- Technologia analityczna Watsona może pomóc w stworzeniu nowej generacji elektronicznych systemów rejestrów medycznych i komputerowych narzędzi diagnostycznych oraz wspierania decyzji - przekonuje dr Eliot Siegel, dyrektor Laboratorium Badawczego ds. Technologii Badań Obrazowych na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Maryland. - Uważamy, że ta inicjatywa ma potencjał, aby zapoczątkować nową erę wspomaganej komputerowo, spersonalizowanej opieki zdrowotnej, poprawiając dokładność diagnoz, wydajność i bezpieczeństwo pacjentów.

IBM liczy, że w przyszłości, Watson przyniesie firmie w ogromne zyski. Trudno powiedzieć tylko, czy marketingowcy komputerowego giganta wybrali słuszną drogę promocji Watsona. W swoich materiałach przedstawiają statystyki wskazujące, że co piąta stawiana przez lekarzy diagnoza jest niewłaściwa lub niekompletna, a w USA co roku popełnianych jest 1,5 miliona pomyłek medycznych. Nie wspominają natomiast opinii ekspertów, którzy przekonują, że może minąć jeszcze wiele lat zanim komputery zastąpią lekarzy. Powodem jest nie tylko niedoskonałość stosowanych algorytmów, ale przede wszystkimbrak czynnika ludzkiego.