Dobry czas dla dostawców sprzętu stomatologicznego

20-10-2012, 08:09
Wartość światowego rynku sprzętu i materiałów eksploatacyjnych wykorzystywanych w stomatologii wzrośnie do 2015 r. do poziomu 27,6 mld USD przy tzw. złożonym rocznym wzroście (CAGR) na poziomie 7 proc. W tym samym czasie dynamika rynku biomateriałów, komponentów stosowanych w implantach (określona wskaźnikiem CAGR) przekroczyć powinna poziom 10 proc. wynika z raportów przygotowanych przez ekspertów firmy analitycznej MarketsandMarkets (M&M).

W opinii analityków M&M rosnąca sprzedaż wynika głównie z olbrzymiego postępu technologicznego w usługach stomatologicznych, ale ten przecież jest rezultatem rosnącego zapotrzebowania ze strony właścicieli gabinetów dentystycznych.

Pomimo kryzysu ekonomicznego ciągle rosną kryteria usług dentystycznych. Pacjenci świadomi są osiągnięć najnowszych technik wykorzystywanych w stomatologii i żądają efektów leczenia wynikających z zastosowania najnowszych osiągnięć techniki. Wciąż rosnące znaczenie mają usługi z zakresu stomatologii estetycznej i trend ten ma się utrzymywać.

Wzrost rynku sprzętu i materiałów stomatologicznych najbardziej widoczny będzie w USA i UE. To efekt starzejącego się pokolenia powojennego boomu demograficznego. Ta część, na ogół bogatszego społeczeństwa, oczekuje że za godziwe pieniądze dostanie usługę najwyższej jakości. W efekcie w gabinetach stomatologicznych pojawia się sprzęt zapewniający trudny do osiągnięcia tradycyjnymi metodami efekt leczniczy i estetyczny.

Rośnie także grupa młodych pacjentów aktywnych zawodowo, którzy regularnie korzystają z usług gabinetów wyspecjalizowanych w stomatologii estetycznej.

Prawdą jest, że zaawansowane technologie (np. coraz bardziej powszechne stosowanie oprogramowania CAD/CAM) przyspieszają i poprawiają diagnostykę, co w efekcie przekłada się na większą żywotność chociażby koron, które dodatkowo wykonywane z coraz bardziej trwałych i niezawodnych materiałów. Popyt na tego typu usługi jednak rośnie i pozwala na pokrycie ewentualnej luki, która mogłaby powstać z uwagi na mniejszą częstotliwość wizyt u lekarza dentysty a spowodowanych koniecznością dokonywania niezbędnych korekt wcześniej wykonanych prac.

 

Na podstawie m.in. Dental Diagnostic & Surgical Equipment Market - (Radiology, Laser, CAD/CAM Devices & Chairs) Current Trends, Opportunities and Global Forecasts (2011 - 2016)