Podzwonne dla borowania?

18-10-2012, 04:26
Jeśli wierzyć zapewnieniom twórców plazmowego urządzenia, era stosowania tradycyjnych wierteł stomatologicznych w ciągu najbliższych kilku lat odejdzie do historii. Tak uważają m.in. prof. Qingsong Yu - specjalista z zakresu mechaniki, głównie inżynierii kosmicznych w University of Missouri oraz Meng Chen - szef zespołu naukowców z amerykańskiej firmy innowacyjnej Nanova Inc.

W ciągu 30 s emitująca plazmę końcówka urządzenia perfekcyjnie czyści miejsce pod wypełnienie, czyni go aseptycznym. Co więcej, tak funkcjonujący system sprawia, że wypełnienie jest o 60 proc. bardziej trwałe od tworzonych dotychczas. To zasługa sposobu przygotowania powierzchni przed zabiegiem wypełniania.

Próby kliniczne nowego urządzenia prowadzone są od początku 2012 r. w klinice usytuowanej w University of Tennessee Memphis. Twórcy plazmowego wiertła twierdzą, że dla swojego rozwiązania wkrótce uzyskają aprobatę FDA, a w końcu 2013 r. będą mogli z niego korzystać dentyści.

Ocenia się, że 200 mln wypełnień zębów kosztuje Amerykanów każdego roku 50 mld USD. 75 proc prac wykonywanych w gabinetach dentystycznych wiąże się bezpośrednio z tego typu zabiegami.

Plazmowa technika ma obniżyć te koszty o kilkanaście procent.