Zęby z drewna, muszelek i ołowiu

17-10-2012, 07:09
Latami trwała dyskusja czy prezydent USA George Washington miał zęby drewniane, czy z kości słoniowej, bo jedno było pewne, że w wieku 22 lat własnych już nie miał.

Utrata uzębienia wynikała z chorób, a także przyjmowania chlorowodorku rtęci (leku na dolegliwości). Ponoć po utracie większości zębów prezydent USA zaczął użytkować  protezy z drewnianymi zębami.

Nie była to prawda. Dzięki dokładnym badaniom szczątków George Washingtona ustalono, że jego protezy wykonane były z: kości słoniowej, złota, ale także zębów ludzkich i zwierzęcych. Drewno w tej swoistej protezie zastosowano jako element połączeniowy.

Taka proteza była źródłem utrapień prezydenta USA, gdyż zazwyczaj sprężynowała, wypychając tkanki miękkie, czasami nieoczekiwanie wyskakiwania z jamy ustnej.

Pierwsze implanty z drewna wykonywano w Japonii i to tysiące lat przed urodzinami George Washingtona.

W starożytnym Egipcie natomiast zęby zastępowano głównie takimi materiałami jak: kość słoniowa, drewno, muszle lub żelazo. U kowala można było obstalować zęby w starożytnym Rzymie.

Ostatnio znaleziono w Ameryce Północnej czaszkę mężczyzny, u którego naturalne zęby zastąpiono przeszczepionymi zębami zwierzęcymi. Uczyniono to bagatela 4,5 tys. lat temu.

Metodę zastępowania utraconych zębów implantami z kości słoniowej propagował w XVI wieku francuski chirurg Ambroise Pare.

W nieco późniejszych latach dentysta mógł wybierać spośród protezy wykonanych z: platyny, złota, porcelany, ołowiu, tytanu. Lista ta ostatecznie zastąpiona została materiałami kompozytami, ale wciąż nie jest jeszcze zamknięta.