Metoda opakowywania zębów hydroksyapatytem

13-10-2012, 12:26
Prace nad ultracienką powłoką wykonaną z biologicznego hydroksyapatytu prowadzone są przez prof. Shigeki Hontsu w japońskim Kinki University's Faculty of Biology-Oriented Science and Technology.

Materiał ten ma być nakładany na zęby, aby zabezpieczyć je przed procesami doprowadzającymi do powstania próchnicy. Japoński naukowiec zapewnia, że dzięki stosowaniu powłoki z hydroksyapatytu (o grubości zaledwie 0,004 mm) w prosty sposób będzie można uzyskiwać trwały efekt białych zębów. To w kolejnym etapie prac badawczych, bo na razie powłoka jest przezroczysta.

Proces tworzenia materiału z biologicznego hydroksyapatytu nie należy do najprostszych. Początkowo pojedyncze cząsteczki hydroksyapatytu, wybijane za pomocą laserowych promieni, trafiają na umieszczony w próżni blok solny. Po podgrzaniu cieniutka warstwa materiału ulega krystalizacji. W kolejnym etapie solny szkielet zostaje rozpuszczony. W efekcie hydroksyapatyt zostaje uwolniony, tworząc samodzielną strukturę co ważne niebywale supertrwałą. Do pierwszych prób z wykorzystaniem biologicznego hydroksyapatytu prof. Shigeki Hontsu wykorzystał własne zęby i zęby swoich współpracowników. Nowa metoda ochrony uzębienia zostanie zastosowana w gabinetach dentystycznych nie wcześniej niż w 2017 r.

Technologię, którą prof. Shigeki Hontsu opracował wspólnie z prof. Kazushi Yoshikawa z Osaka Dental University opatentowano już w: Japonii, Korei, USA, UE i Chinach.