Jedwabny łowca bakterii

06-10-2012, 22:12
Superczuły system, rejestrujący obecność pojedynczych nawet bakterii pojawiających się na powierzchni zębów składa się z dwóch prostych elementów: jedwabnej nici i z cienkiej jak pajęcza sieć anteny ze złota.

Te na pozór proste elementy tworzą już bardziej skomplikowaną strukturę, a mianowicie mikroskopijnych rozmiarów siatkę, przypominającą wyglądem elektroniczny układ drukowany, w węzłach którego umieszczony został grafen (jedna z alotropowych form węgla, zbudowana z pojedynczej warstwy atomów tworzących połączone pierścienie sześcioczłonowe).

Taki mikroskopijnych rozmiarów układ, w połączeniu z systemem sensorów opartych na biomateriałach, pozwala na zidentyfikowanie obecności pojedynczych nawet bakterii, a to może okazać się nieocenionym materiałem badawczym. W ten sposób udaje się np. określić ryzyko wystąpienia pooperacyjnych infekcji, ale także odczytać istotne elementy kodu DNA.

Tego typu układ, w postaci naklejanego na zęby swoistego tatuażu zademonstrowali kilka miesięcy temu pracownicy naukowi i studenci Princeton Engineering Quadrangle. Trwają prace nad zmniejszeniem rozmiaru tatuażu, gdyż pierwowzór jest jeszcze zbyt duży, aby w całości mógł się zmieścić się na pojedynczym ludzkim zębie.