Bezobjawowe zęby mądrości. Co z nimi robić?

10-09-2012, 15:32
Częstym dylematem lekarza praktyka jest sposób postępowania z bezobjawowymi trzecimi trzonowcami. W artykule opublikowanym w American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics badacze stawiają tezę, że brak objawów nie oznacza braku patologii.

 

Niektórzy pacjenci nie mają dolegliwości związanych z ósemkami i nie stwierdza się u nich patologii. Często jednak takie zęby wymagają dalszej diagnostyki radiologicznej w celu stwierdzenia, czy rzeczywiście nie powodują zaburzeń.

 

W jednym z badań wzięło udział 409 zdrowych, młodych osób (średnia wieku 25 lat) z bezobjawowymi zębami mądrości. 106 pacjentów na początku badania miało zdrowe przyzębie w okolicy trzecich trzonowców, a podczas kontroli (po ok. czterech latach) okazało się, że u blisko 40 proc. spośród nich ujawniła się przynajmniej jedna kieszeń dziąsłowa o głębokości powyżej 4 mm. Jest to spowodowane szybkim zasiedlaniem tkanek przyzębia wokół wyrzynających się ósemek przez patogenne bakterie beztlenowe. Utrudniony dostęp do zęba często sprawia, że niemożliwe są skuteczne zabiegi higieniczne. Prowadzi to do przewlekłego, zlokalizowanego zapalenia przyzębia, które po kilku latach może dawać już objawy kliniczne dokuczliwe dla pacjenta.

 

Dentysta powinien zatem  szacować ryzyko zapalenia przyzębia spowodowanego niekorzystnym usytuowaniem trzecich trzonowców u młodych osób i rozważyć ewentualną ekstrakcję. Należy pamiętać, że skala trudność zabiegu wzrasta u pacjentów powyżej trzydziestego roku życia gorzej wówczas goja się także rany poekstrakcyjne.

Niektóre ośrodki akademickie zalecają nawet profilaktyczne usuwanie ósemek jeszcze w formie zawiązków. Jak zawsze należy dokonać bilansu korzyści zdrowotnych z ryzykiem ewentualnych powikłań pozabiegowych.

 

Opracował: lek. dent. Bartosz Stańczyk

 

White RP Jr, Proffit WR.Evaluationandmanagementofasymptomaticthirdmolars: Lackofsymptomsdoesnotequatetolackofpathology. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 2011 Jul;140(1):10-6. PubMed PMID: 21724080.