Zdrowsze jedzenie w amerykańskich szkołach także dzięki dentystom

22-08-2012, 16:34
Członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (American Dental Assocation, ADA) na pytanie: Co w przyszłym roku na obiad zjedzą dzieci w szkołach?, odpowiadają więcej owoców, warzyw, pełnoziarnistych zbóż oraz trzy razy mniej soli niż dotychczas.

Pierwsze od 15 lat zmiany w programie żywienia (The National School Lunch Program), obowiązującym w amerykańskich szkołach, to zasługa starań wielu organizacji. Członkowie ADA mieli w swoich działaniach mocne poparcie. Aprobatę dla pomysłu wrażali członkowie Kongresu, ministrowie oraz przede wszystkim specjaliści od żywienia.

- Twoje ciało to jedna maszyna przekonują członkowie ADA, w specjalnie uruchomionym serwisie dla dzieci i młodzieży MouthHealhly. Jedzenie, które wybierasz i to jak często spożywasz posiłki, mają ogromny wpływ, nie tylko na zdrowie ogólne, ale także zębów i dziąseł.

Nowe menu zostanie wprowadzone w ponad 100 tys. placówkach publicznych oraz prywatnych, a także w dziecięcych i młodzieżowych domach opieki. Zakłada serwowanie większej ilości owoców, warzyw i zbóż pełnoziarnistych, ograniczenie liczby kalorii oraz zawartości sodu w posiłkach. Skorzysta z niego ok. 31 milionów dzieci.